13 kwietnia br. z okazji Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w patriotycznej uroczystości - apelu przy Dębach Pamięci posadzonych przez społeczność Szkoły Podstawowej w Janikowie.
W kwietniu 2010 roku posadziliśmy Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Aleksandrowi Plucińskiemu, który pochodził z pobliskiego Strzelna, i który rozstrzelany został przez NKWD w 1940 r. w Charkowie. W rocznicę stulecia państwa polskiego posadziliśmy natomiast drugie drzewo - Dąb Dla Niepodległej.
Co roku społeczność szkoły spotyka się przy tych Dębach, by upamiętnić kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej właśnie w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, by nie zapomnieć o polskich oficerach pomordowanych w 1940 r. w Katyniu i Charkowie, by oddać cześć tym, którzy walczyli dla naszej ojczyzny, a potem zginęli w okrutny sposób.
W Apelu Pamięci udział wzięła p. dyrektor naszej szkoły Krystyna Wesołowska wraz z wicedyrektorami: p. Iwoną Szczukowską, p. Danutą Świetlik i p. Piotrem Zaletą.
Dziękujemy za obecność przybyłym na Apel Pamięci gościom: Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Janikowie p. Grzegorzowi Czerwińskiemu, Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty p. Agnieszce Majkowskiej oraz Kierownikowi Środowiskowego Domu Samopomocy w Janikowie p. Grzegorzowi Wesołowskiemu.
W Dniu Ofiar Zbrodni Katyńskiej nasz Apel Pamięci odczytali Andrzej Sobczak i Nikodem Krawczyński, recytację wiersza K. K. Baczyńskiego „Byłeś jak wielkie, stare drzewo”
zaprezentowała Marcelina Malinowska, pieśń „Mury” (słowa J. Kaczmarski, muzyka L. Llach)
śpiew i gitara Maja Gruba i Nikodem Pabisz, obsługa techniczna: Barbara Łożyńska i p. Władysław Wawrzyniak, Kujawiacy: Barbara Powałowska i Zuzanna Krysztofiak oraz Mikołaj Karbownik i Aleksy Barczyński, poczet flagowy wystąpił w składzie: Aleksandra Mazurek, Julia Stajszczak oraz Stanisław Wiśniewski, patriotyczne spotkanie prowadziła Marcelina Malinowska.
Pod opieką p. Katarzyny Pieniążek wydana została okolicznościowa gazetka „Katyń… ocalić od zapomnienia” - opracowanie: Julia Fabianek, Julia Lewicka, Ada Malicka, Martyna Kopińska, Barbara Powałowska.
Apel Pamięci przygotowany został wg scenariusza p. Elżbiety Ciesielskiej w oprawie muzycznej p. Anny Pluskoty.
Koordynatorzy całej uroczystości: p. Maria Lewandowska i p. D. Świetlik oraz p. Jacek Czubachowski
Pamiętajmy, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień. Wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach i rocznicach.