Kolejne spotkanie #SuperKoderów za nami. Uczniowie w ramach ścieżki "3WymiaryMatematyki" uczą się modelowania 3D.
AKTUALNOŚCI
SUPERKODERZY
#EUROPECODEWEEK
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
7 listopada 2021 r. rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny w którym wzięli udział uczniowie klasa I-III Szkoły Podstawowej w Janikowie. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację przyrody, uwrażliwianie dzieci na piękno jesieni, stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych, umożliwienie uczniom zaprezentowania własnej twórczości. Komisja w składzie: p. M .Karpińska, p .W. Filipczak i p. I. Przygoda oceniała pomysłowość i estetykę wykonania prac. Zgodnie z regulaminem konkurs został rozstrzygnięty na poziomie kl. pierwszych, drugich i trzecich. Oto lista laureatów , których prace urzekły jesienna urodą:
Kl. I
I miejsce - Marcel Możdżeń kl. IcII miejsce- Julia Chrobak kl. Ia
III miejsce - Agata Kwiatkowska kl. Ic
Wyróżnienia:
Wiktor Lewicki Ic
Pola Stolecka Ia
Kl. II
I miejsce - Lena Ligocka kl. IIb
II miejsce - Lena Jabłońska kl. IIa
III miejsce - Oliwia Stawicka kl. IIc
Wyróżnienia:
Zofia Wojs kl.IIa
Kacper Wołosewicz kl. IIb
Kl. III
I miejsce - Kacper Kaczorowski kl. IIIb
II miejsce - Mikołaj Lewandowski kl. IIIb
III miejsce - Igor Chochliński kl. IIIa
Wyróżnienia:
Miłosz Lewandowski kl. IIIa
Magdalena Nowicka kl. IIIc
Gratulujemy
Opracowala: mgr Wiesląwa Jęziorska
Notatkę opublikowała: mgr Monika Gnutek
Kto Ty Jesteś
W piątek 5 listopada 2021 roku, o godzinie 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. J. Korczaka w Inowrocławiu odbyły się przesłuchania konkursowe Konkursu Pieśni Patriotycznej i Legionowej „Kto Ty Jesteś”.
Do Konkursu przystąpiło 51 uczniów ze szkół i innych placówek powiatu inowrocławskiego.
Konkurs odbywał się w 4 kategoriach wiekowych :
- przedszkola,
- Uczniowie klas I-III,
- Uczniowie klas IV-VII,
- Uczniowie klas VIII i szkół ponadpodstawowych
Naszą Szkołę godnie reprezentowały cztery uczennice z klas II- III.
Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców Jury przyznało następujące miejsca naszym uczennicom;
Miejsce I – Natasza Nowotnik – Szkoła Podstawowa w Janikowie, op. J. Ligocka
Miejsce II – Diana Kowalewska – Szkoła Podstawowa w Janikowie, op. J. Zaleta
Miejsce II – Maria Ochocka – Szkoła Podstawowa w Janikowie, op. J. Zaleta
Bardzo sie cieszymy i gratulujemy sukcesu!
Notatkę sporządziła: mgr Jolanta Zaleta
Notatkę opublikowała: mgr Monika Gnutek
Ulica Niepodległości
W przededniu narodowego święta uczniowie klas siódmych i ósmych przenieśli nas w swoim przedstawieniu do roku 1918 na warszawską ulicę Niepodległości . Odbyliśmy swoistą lekcję historii, dzięki której poznaliśmy fakty i bohaterów tamtych czasów. Ale oprócz tych tego spotkaliśmy energicznych warszawskich gazeciarzy, szarmanckiego starszego pana, urocze damy, sympatyczną przekupkę, strudzonych żołnierzy, niesfornych uczniów, stateczną starszą panią z psem i opiekuńcżą matkę z dzieckiem. A ponadto zobaczyliśmy dziarsko maszerującą brygadę wojskową, zachwyciliśmy się przepięknie zatańczonym walcem i okazało się, że o wolności można opowiadać tańcem, także tym akrobatycznym. Nasze przedstawienie pokazało, że niepodległość to nie tyłko zamierzchła przeszłość, ale także zwyczajna codzienność.
3Notatkę przygotowała: mgr Elżbieta Ciesielska
Notatkę opublikowała: mgr Monika Gnutek
Pokolenie Baczyńskiego
Uczennica klasy 8c Marcelina Malinowska uczestniczyła w Regionalnym Konkursie Recytatorskim "Pokolenie Baczyńskiego" zorganizowanym przez
Referat Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, Delegaturę w Bydgoszczy. Nasza znakomita recytatorka zaprezentowała wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Byłeś jak wielkie, stare drzewo" i zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu i życzymy następnych.
Notatkę przygotowała: mgr Elżbieta Ciesielska
Notatkę opublikowała: mgr Monika Gnutek
Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w dniu 11 listopada 2021r. młodzież naszej szkoły bardzo aktywnie włączyła się w obchody Święto Odzyskania Niepodległości organizowane przez MGOK w Janikowie. Wcześniej społeczność uczniowska przygotowywała kokardy narodowe, którymi w dniu dzisiejszym obdarowywała Janikowian. Nasi wspaniali Kujawiacy, nie tylko pięknie się prezentowali, ale też wraz z wolontariuszami Szkolnego Klubu Wolontariatu i reprezentantami społeczności szkolnej, z dumą i godnością nieśli nasz symbol narodowy. Dziękujemy Wam za zaangażowanie i cieszymy się, że mamy taką młodzież. Uczniowie zostali przygotowani przez opiekunów SKW- M.Lewandowską i J.Czubachowskiego.
2
#SzkołaPamięta
W ramach projektu #SzkołaPamięta uczniowie klasy Va, będąc na zdalnym nauczaniu, na godzinie wychowawczej wybrali się na wirtualny spacer po Janikowie. Odwiedzili miejsca pamięci, jakie znajdują się na terenie naszego miasta. Po powrocie do szkoły wykonali gazetkę na ten temat i zapalili symboliczne znicze.
Udział w programie Daj Włos! Fundacji Rak’n Roll-wygraj życie
Miło jest nam poinformować Was wszystkich, iż dnia 08.11.2021 r. uczennica naszej szkoły-Oliwia Karbownik z klasy VIII a, podjęła ważną dla niej i jej najbliższych decyzję. Zdecydowała się na obcięcie długo zapuszczanych włosów z przeznaczeniem przekazania ich osobom po chemioterapii. Dlatego też obcięte włosy ( ok.30 cm, według zachowanych wszelkich procedur ) charytatywnie przekazane zostały w ramach Programu Daj Włos! Fundacji Rak’n Roll-wygraj życie. Jako szkoła jesteśmy dumni i gratulujemy Oliwii podjętej decyzji.
Doświadczalnie w klasach 7-8
Kolejna tydzień za nami, kolejne doświadczenia wykonane :)
Zapraszamy do obejrzenia filmu z lekcji fizyki w klasach 7-8
DZIĘCIECY TELEFON ZAUFANIA
#Szkoła pamięta
Na pierwszej listopadowej godzinie wychowawczej klasa 8c realizowała temat "Odeszli, ale są" w ramach projektu #Szkoła pamięta. Uczniowie przynieśli na zajęcia pamiątki i zdjęcia swoich dziadków, pradziadków a nawet i prapradziadków. Wspomnienia o nich ożyły na chwilę w opowieściach wnuków i prawnuków, którzy, jak się okazało, o swoich przodkach wiedzą bardzo dużo. A stare fotografie odkryły przed nami chwile z przeszłosci, o których warto pamiętać.
10Notatkę przygotowała: mgr Elżbieta Ciesielska
Notatkę opublikowała: mgr Monika Gnutek
Tydzień Dysleksji w klasach I-VIII
Jak co roku w październiku nasza szkoła przyłącza się do działań realizowanych w ramach Europejskiego Dnia Dysleksji. W tym roku nasze działania zorganizowane zostały w dniach od 25 do 29 października 2021r. i przebiegały pod hasłem: „Jesteśmy różni, jesteśmy razem /wsparcie, pomoc, wspólna praca, sukcesy, radość/”.
1Z tej okazji na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki, z którymi zapoznani zostali uczniowie. W poszczególnych grupach wiekowych realizowane były również zajęcia tematyczne.
W klasach I-III zajęcia przebiegały kolorowo i zabawowo. W bibliotece i świetlicy szkolnej czytaliśmy opowiadanie dotyczące dziecka z dysleksją pt.: „Czapka, lamy i kotomierz” J. Chmielewskiej, książeczkę z serii „Bajki bez barier”. Wszystkie klasy wzięły udział w przygotowanych przez zespół wychowawczy zabawach ortograficznych. Niektórzy z uczniów wzięli udział w konkursie „MISTRZ KONCENTRACJI”.W klasach IV-VI na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych uczniowie klas czwartych wykonali swoją zakładkę ortograficzną, natomiast uczniowie klas V-VI wykonali karty pracy “Mistrz ortografii”, które zostały przygotowane przez szkolnego terapeutę pedagogicznego. Nie zabrakło również działań podczas zajęć w bibliotece i świetlicy szkolnej, gdzie nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać baśni H. Ch. Andersena i podczas zabawy zmagali się z zadaniami ortograficznymi.
Uczniowie klas VII-VIII pracując w grupach /z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego/ wspólnie wyszukiwali najważniejszą informacje dotyczącą przeczytanego tekstu, z którą zapoznawali pozostałe grupy. Tekst dotyczył oczywiście terminu dysleksja. Wspólna nauka okazała się najlepszą formą pracy. Przyczyniła się również do integracji zespołów klasowych.
Działaniami objęci zostali również nauczyciele, którzy opracowywali plany wsparcia dla swoich uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak i rodzice dla których psycholog szkolny opracował poradnik zamieszczony na stronie szkoły pt. „Specyficzne trudności w uczeniu się czytania i pisania - dysleksja, dysortografia, dysgrafia”. Rodzicom szkolni pedagodzy zaproponowali również udział w warsztatach „Wsparcie w domu-powodzenie w szkole – dysleksja”. Lista uczestników nadal jest otwarta, a termin podany zostanie po zebraniu listy chętnych.
Notatkę sporządził zespół wychowawczy klas I-VIII/
Notatkę opublikowała: mgr Monika Gnutek
KONKURS "NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC"
Październik jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został konkurs „ Na Najpiękniejszy Różaniec”. Przez miesiąc, dzieci klas I-III mogły przynosić swoje różańce wykonane z różnych materiałów.
W konkursie wzięło udział 80 dzieci. Różańce zostały wykonane pomysłowo z przeróżnych materiałów i zachwyciły pomysłowością.
Na wyróżnienie zasłużyły prace uczniów:
Klasy I
Iga Unisławska Ia
Aleksander Orlik Ib
Jakub Kapłoniak Ib
Marcelina Ludziejewska Ic
Marcel Możdżeń Ic
Lena Zimna Id
Hanna Mrozik Id
Klasy II
Stanisław Basiński IIa
Patryk Głodek IIa
Antoni Przybylski IIa
Kinga Simińska IIa
Franciszek Ciesielski IIb
Rozalia Kubiak IIb
Lena Ligocka IIb
Lena Gabryszak IIc
Lena Puszczykowsk IIc
Klasy III
Jan Krokos IIIa
Franciszek Pieniążek IIIa
Amelia Jaszyk IIIb
Oskar Łożyński IIIb
Oliwier Janiak IIIc
Jakub Giża IIId
Wiktoria Lewicka IIId
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za tak liczny udział.
Notatkę sporządziła Katarzyna Hulisz
#Szkoła Pamięta
Odpowiadając na zaproszenie do udziału w akcji organizowanej przez MEN ,,#Szkoła Pamięta”, w dniu 29.10.2021 zorganizowana została wystawa przybliżająca uczniom klas IV –VIII bohaterów i osób ważnych dla ogólnonarodowej i lokalnej historii. Organizatorzy, chcąc przypomnieć społeczności uczniowskiej postacie, które zapisały się w historii, wymienili takie osoby jak:
-Jan Wojciechowski, pierwszy nauczyciel, kierownik polskiej szkoły w latach 1913-1919.
- Paweł, Kazimierz Cyms, pochodzący z naszych terenów działacz niepodległościowy w okresie międzywojennym, uczestnik Powstania Wielkopolskiego i III Powstania Śląskiego, kapitan piechoty Wojska Polskiego.
- porucznik WP, Aleksander Pluciński, Strzelnianin, syn Kujaw, Katyńczyk, którego pamięć uwieczniliśmy Tablicą Pamiątkową i posadzeniem Dębu Pamięci na terenie naszej szkoły.
- generał Stanisław Taczak, kapitan piechoty Armii Cesarstwa Niemieckiego, pierwszy naczelny dowódca powstania wielkopolskiego i podpułkownik Armii Wielkopolskiej oraz generał brygady Wojska Polskiego.
Przygotowane wystawy prac plastycznych oraz okolicznościowe gazetki ścienne miały na celu przypomnienie młodym ludziom potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności związanych nie tylko z lokalnym patriotyzmem.
SŁOWNICZEK ORTOGRAFICZNY
Uczniowie klasy 3a, pracują od października, we wspólnym programie z uczniami innych szkół , dzięki platformie eTwinning. Kolejnym naszym wspólnym dziełem jest słowniczek ortograficzny, zapraszamy do obejrzenia:
notatkę sporządziła J. Zaleta
Sukcesy w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych
Zakończyły się szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Nasi uczniowie rywalizowali aż w 10 dziedzinach: z języka polskiego, języka angielskiego, języka rosyjskiego, historii, geografii, matematyki, biologii, chemii, fizyki i informatyki. Aby zakwalifikować się do następnego etapu – już rejonowego należało się wykazać nie lada umiejętnościami i prawidłowo wykonać co najmniej 80% zadań z testu konkursowego.
Miło nam poinformować, że na etapie rejonowym naszą szkołę reprezentować będą uczniowie aż w 8 konkursach!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom szkolnych etapów za odwagę w podejmowaniu dodatkowego wysiłku i rozwijaniu swoich zainteresowań!
Szczególne gratulacje należą się jednak przede wszystkim tym, którzy wywalczyli sobie awans do etapu rejonowego. Jest wśród nich jeden siódmoklasista!
Oto oni:
1. Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego
Julia Brzęczak klasa VIII d, opiekun dydaktyczny p. Elżbieta Ciesielska
2. Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego
Marcelina Malinowska klasa VIII c, opiekun dydaktyczny p. Karolina Woźniak
Radosław Domaniewski klasa VII b, opiekun dydaktyczny p. Małgorzata Matuszak-Pawlaczyk
3. Konkurs Przedmiotowy z Matematyki
Marcelina Malinowska klasa VIII c
Natalia Rusinek klasa VIII e
Andrzej Sobczak klasa VIII c
Kacper Stawicki klasa VIII e
Opiekunem dydaktycznym wszystkich uczniów jest p. Teresa Jaszcz.
4. Konkurs Przedmiotowy z Języka Rosyjskiego
Marcelina Malinowska klasa VIII c, opiekun dydaktyczny p. Agnieszka Glonek
5. Konkurs Przedmiotowy z Historii
Marcelina Malinowska, klasa VIII c
Kacper Stawicki, klasa VIII e
Opiekunem dydaktycznym obu uczniów jest p. Joanna Witkowska.
6. Konkurs Przedmiotowy z Biologii
Julia Brzęczak klasa VIII d, opiekun dydaktyczny p. Katarzyna Czerwińska
7. Konkurs Przedmiotowy z Chemii
Julia Brzęczak klasa VIII d, opiekun dydaktyczny p. Ewa Kowalska
8. Konkurs Przedmiotowy z Informatyki
Lewandowski Mateusz klasa VIII e, opiekun dydaktyczny p. Lidia Pluta
Andrzej Sobczak klasa VIII c, opiekun dydaktyczny p. Jarosław Krokos
Gratulacje również dla nauczycieli zdolnych uczniów. Już dziś trzymamy mocno kciuki i życzymy dalszych sukcesów!
Opracowanie: D. Świetlik
#SzkołaPamięta
Klasy 7a i 8a w przeddzień święta zmarłych uczciły pamięć zmarłych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Uczniowie zapalili symboliczne znicze pod obeliskiem przy Cukrowni i przy tablicy upamiętniającej dyrektora szkoły – Jana Wojciechowskiego.
Notatkę sporządziła: Marta Jankowska
Konkurs grafiki komputerowej Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia rozstrzygnięty.
24 września 2021 r. został ogłoszony Szkolny Konkurs grafiki komputerowej Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia. Celem konkursu było poznanie życia i działalności Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz promowanie wartości, którym wierny był Prymas.
Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VIII.
Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych - klasy IV – VI i VII – VIII.
Najistotniejszym warunkiem było to, aby uczeń w pełni stworzył grafikę samodzielnie.
Wyniki konkursu:
klasy IV -VI
I miejsce – Jakub Tarkowski kl. IV d
II miejsce – Paweł Frąckowiak kl. V b
III miejsce – Amelia Janowczyk kl. VI a i Fabian Mendelewski kl. V b
wyróżnienia:
Emilia Radoń kl. VIII a
Julia Stajszczak kl. VIII e
Organizatorem konkursu byli: Magdalena Ciesielska i ks. Rafał Pęchorzewski.
Gratulujemy zwycięzcom!
Archiwum Aktualności