8 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych Nasza szkoła, kolejny już raz, włączyła się do tej akcji. Tegoroczne hasło brzmiało „Działajmy razem”. Działania wszystkich dzieci i dorosłych mogą przyczynić się podwyższenia poziomu wiedzy na temat bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych i stosowania zasad netykiety na różnych portalach społecznościowych.
Uczniowie klas I-III zostali zapoznani ze spotem przygotowanym przez Powiatową Komendę Policji w Inowrocławiu pt. „Korzystaj z głową z komputera”. Opowiada on o sytuacjach, które mogą się wydarzyć , gdy dziecko bez kontroli i w nadmiarze spędza czas przy komputerze.
W uświadomieniu najmłodszym uczniom zagrożeń płynących z nadużywania Internetu, pomogły też filmiki z serii „321 Internet” oraz „Owce w sieci”.
Na stronie it-szkola.edu.pl obejrzeliśmy film pt. „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z Internetu”, który pogłębił wiedzę uczniów na temat zagrożeń w Internecie, a quizy tam zawarte pozwoliły na sprawdzenie tego, co już wiemy. Podobne możliwości dała też strona sieciaki.pl, po której dzieci surfowały z dużym zainteresowaniem.
Na koniec naszych działań związanych z bezpieczeństwem w sieci uczniowie klas III przygotowali graficzne plakaty pt. „Zasady bezpiecznego Internetu” w aplikacji Google- Jamboard lub w programie Paint.
W klasach IV-VIII prowadziliśmy zajęcia komputerowe korzystając z filmów edukacyjnych. Rozmawialiśmy na temat cyberprzemocy, chcieliśmy zwrócić uwagę, że nawet pozornie błahe sytuacje potrafią stać się dla ich ofiar dużym problemem. Włączyliśmy się do kampanii społecznej #jestnaswiecej, która pokazuje, że kulturalni internauci stanowią większość i że warto uczyć młodych reagowania na hejt, by powstrzymać to zjawisko. Nauczyciele informatyki uczestniczyli w konferencjach na temat bezpieczeństwa. Na zajęciach z wychowawcą nauczyciele realizowali wybrane scenariusze z programu Asy Internetu dotyczące prywatności w sieci, zabezpieczania swoich kont.
Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przypomnieli sobie zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Dzielili się swoimi doświadczeniami wyciągali wnioski, tworzyli komiksy, plakaty, chmury wyrazowe, memy.
Mamy nadzieję, że podjęte działania jeszcze bardziej przyczynią się do tego, że nasi uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu.