II FESTYN RODZINNY
Gminny Konkurs z EdB
W pierwszych dniach maja zakończono i podsumowano wyniki Gminnego Konkursu z edukacji dla bezpieczeństwa - „ Zagrożenia bezpieczeństwa w mojej najbliższej okolicy. Istniejące i możliwe”.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Marcelina Wojciechowska – kl. 8d
II miejsce – Maria Wikarska – kl. 8e
III miejsce – Julia Stajszczak – kl. 8e
Założeniem konkursu było zwrócenie uwagi na szczególne zagrożenia ekologiczne i cywilizacyjne w Janikowie i okolicy, które mają lub mogą mieć w przyszłości, negatywny wpływ na nasze życie.
Organizatorem konkursu był nauczyciel EdB.
Wojewódzki Konkurs Plastyczny „ Pstryczek Elektryczek –czyli jak oszczędzać prąd”
Lena Dota uczennica klasy V d otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu. Ponadto Lena może otrzymać nagrodę Internautów, także prosimy o głosy na pracę naszej koleżanki. Głosy można oddawać na stronie szkoły.
Wycieczka do Zagrody Pałuckiej w Gąsawie
20 maja 2022 r klasa III c pojechała na wycieczkę do Zagrody Pałuckiej w Gąsawie. Trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pod nazwą „Cztery żywioły”. W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o wodzie, ziemi, wietrze i ogniu. Poznali ich pozytywne i negatywne znaczenie dla życia człowieka. Dzieci badały glebę, poznawały jej skład, samodzielnie sadziły rośliny, a także mogły zobaczyć i dotknąć piasek pustynny. Wielką atrakcją było tez ognisko oraz przepyszne ziemniaki i chlebek opiekane w ogniu. Ale największe wrażenie zrobiła na trzecioklasistach część zajęć poświęcona wodzie. Dzieci odwiedziły Interaktywne Muzeum Rybactwa w Biskupinie i spotkały się z jego założycielem panem doktorem Henrykiem Sobolewskim, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył dzieciom ekosystem jeziora. To były ciekawe i niezwykle pouczające zajęcia. Warsztaty w Gąsawie były wspaniałą przygodą dla uczniów klasy III c, a jednocześnie stały się atrakcyjnym elementem realizowanej w tym roku przez dzieci z klas I – III innowacji „Przyjaciele Przyrody”. To był niezapomniany dzień.
1
Silverado City
Dnia 19 maja uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do westernowego miasteczka Silverado City w Bożejewiczkach koło Żnina. Zwiedzili tam miasto rodem z Dzikiego Zachodu, w którym znajdował się fort z okresu wojny secesyjnej, więzienie i biuro Sheriffa, szkoła, domek Dr Quinn, bank, amfiteatr Silverado City, chata trapera i kowala. Uczniowie poznali zwyczaje i życie osadników Ameryki Północnej. Dzieci podziwiały scenki m.in. napad na bank, wybory na burmistrza, pędzenie bydła, łapanie bydła na lasso. Ten pełen atrakcji czas przeplatany był momentami swobodnego zwiedzania miasteczka, korzystania z jego atrakcji oraz kupowaniem wycieczkowych pamiątek. Uczniowie wrócili uśmiechnięci i pełni niezapomnianych wrażeń.
Notatkę sporządziła Justyna Ligocka
Bingo Masters
W dniach 10-11 maja odbyły się klasowe rozgrywki w ramach konkursu językowego dla klas trzecich "Bingo Masters". Uczniowie sprawdzili swoją znajomość liczb od 1 do 100 w języku angielskim. Poziom wiedzy uczniów okazał się bardzo wysoki.
Rozgrywki pozwoliły wyłonić 4 mistrzów bingo:
Miłosz Lewandowski kl.III a
Bartosz Wiecki kl. III b
Piotr Jóźwiak kl. III c
Gaja Wiak kl. III d
Zostali oni nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas siódmych
„Wieloaspektowość zjawiska przemocy w tym cyberprzemoc, hejt, stalking…”, pod takim hasłem przebiegły warsztaty profilaktyczne zorganizowane w naszej szkole przy współpracy z GKRPA w Janikowie.
Zajęcia, które poprowadził instruktor Terapii Uzależnień „Kurtyna” z Krakowa, skierowane były do uczniów wszystkich klas siódmych naszej szkoły.
Miały one na celu wdrożenie uczestników w problematykę omawianego zagadnienia, a przede wszystkim nabycie umiejętności bycia asertywnym oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Mamy nadzieję, że zaproponowana forma zajęć pozwoli zrealizować ten cel i wpłynie na poprawę w funkcjonowaniu emocjonalno-społecznym naszych wychowanków.
Opracowanie: Magdalena Płuciennik /pedagog szkolny klas VII-VIII/
Gala Kaspry 2022
Uczniowie naszej szkoły odnieśli liczne sukcesy w cyklu konkursów wojewódzkich organizowanych przez I LO w Inowrocławiu. Nagrody zostały wręczone w dniu 17.05 na “Gali Kaspry 2022”. Wśród grona laureatów i finalistów znaleźli się:
Kasper Polonistyczny:
- Marcelina Malinowska kl.VIII c - tytuł laureata 1.miejsca
- Julia Brzęczak kl.VIII d - tytuł finalisty
opiekun: p.Elżbieta Ciesielska
Kasper Historyczno - Wosowski:
- Marcelina Malinowska kl.VIII c - tytuł finalisty
- Kacper Stawicki kl. VIII e - tytuł finalisty
opiekunowie: p.Joanna Witkowska i p.Danuta Świetlik
Kasper Matematyczny:
- Julia Brzęczak kl.VIII d - tytuł finalisty
- Marcelina Malinowska kl. VIII c - tytuł finalisty
opiekun: p. Teresa Jaszcz
Kasper Chemiczny
- Julia Brzęczak kl.VIII d - tytuł laureata 2. miejsca
opiekun: p.Ewa Kowalska
Kasper Geograficzny
- Kacper Stawicki kl. VIII e - tytuł laureata 3.miejsca
- Filip Drapiewski kl. VII d - tytuł finalisty
opiekun: Michał Legumina
Kasper Biologiczny:
- Julia Brzęczak kl.VIII d - tytuł laureata 2. miejsca
- Gabriel Bernaciak kl. VIII c - tytuł finalisty
- Eliza Szczepańska kl. VIII e - tytuł finalisty
opiekun: p. Katarzyna Czerwińska
“English is easy 2022”:
- Radosław Domaniewski kl. VII b - tytuł laureata 1.miejsca
opiekun p.Małgorzata Matuszak - Pawlaczyk
- Marcelina Malinowska kl.VIII c - tytuł finalisty
opiekun p.Karolina Woźniak
Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy.
8
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - gra miejska
Milo nam, że również my- Szkoła Podstawowa w Janikowie, była współorganizatorem gry miejskiej ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” organizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janikowie. Przygotowaliśmy 2 stanowiska-Francję i Irlandię. Na stanowisku Francji można było przywitać się z Napoleonem Bonaparte-ucz. kl. V d Danielem Pajenckim, zrobić zdjęcie przy modelu Wieży Eiffla, obejrzeć gadżety i zdjęcia przywiezione z Francji czy też przywitać się z Paryżankami. Można było też skosztować potraw kuchni polskiej i francuskiej przygotowanych przez Sołectwo Kołuda Mała. Wielką przyjemnością była współpraca z sołtysem P. Elzbietą Barandziak, która nie tylko uatrakcyjniła nasze stanowisko, ale także bogato wyposażyła je. Dziękujemy P. Dorocie Domańskiej , P. Joannie Witkowskiej oraz P. Ewie Zamiarze za pomoc w organizacji. Na stanowisku Irlandii były obecne uczennice, które pomogły wykonać dekoracje i przygotowały poczęstunek dla odwiedzających uczestników oraz aktywnie brały udział w przeprowadzeniu czynności związanych z przebiegiem gry dla poszczególnych drużyn. Szkołę reprezentowały: Amelia Czajkowska, Anna Gezele, Kornelia Ciesielska, Maja Gruba, Aleksandra Balcer z klasy 7e, Julia Kuc i Amelia Stec z klasy 7 b oraz Maja Świątkowska i Aleksandra Mazurek z klasy 8 e. Bardzo duże podziękowania należą się Panu Jackowi Czubachowskiemu za wykonanie dekoracji na stanowisko, Pani Agnieszce Tomczak i Małgorzacie Matuszak Pawlaczyk za udostępnienie prac i rekwizytów wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Wszystkie te rzeczy zostały wykorzystane w czasie prezentacji stoiska Irlandii na jednym z punktów w czasie trwania gry miejskiej. Opiekunem punktu był Pan Michał Legumina. Ponadto Pani Maria Lewandowska i Pan Jacek Czubachowski pracowali na linii mety oraz uczestniczyli w pracach komisji sędziowskiej. Dziękujemy za wspólną zabawę oraz towarzyszące emocje
„Przeciwdziałanie mowie nienawiści – co może zrobić każdy z nas?”
„Przeciwdziałanie mowie nienawiści – co może zrobić każdy z nas?”, to tytuł scenariusza zajęć, jakie dla uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych przygotowała Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu wspólnie z Centrum Promocji Dialogu i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janikowie.
Celem podjętych działań było poznanie zagadnienia, a przede wszystkim nauczenie dziecii młodzieży reagowania na wszelkie przejawy „ mowy nienawiści”. Uczniowie uczyli się sposobów radzenia, a także zapobiegania takim sytuacjom.
Pomógł im w tym bardzo zaproponowany scenariusz lekcji, wg którego wszyscy wychowawcy klas IV-VIII przeprowadzili tematyczne zajęcia, a także film „Hejt”. Uczniowie rozwiązywali test, który pozwolił im sprawdzić swoją wiedzę na poruszany temat.
Na szkolnym korytarzu przygotowana została tematyczna gazetka, a informacja szkolnego pedagoga skierowana do rodziców i nauczycieli poprzez e-dziennik, miała na celu przekazanie wskazówek, jak my- dorośli- możemy wspomóc nasze dzieci, gdyby któreś z nich było ofiarą hejtu, czy to w Internecie, ale także w szkole, na osiedlu, podwórku czy placu zabaw.
Opracowanie: Magdalena Płuciennik /pedagog szkolny/, Marta Jankowska /nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne/
Gminny Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy
17 maja 2022 roku odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy Klas III. Uczestnikami konkursu byli trzecioklasiści ze szkół w Kołodziejewie, Broniewicach, Ludzisku i Janikowie. Piętnaścioro uczniów miało za zadanie rozwiązać trudny test ekologiczno – przyrodniczy. Większość dzieci bardzo dobrze poradziła sobie z zadaniami testowymi. Natomiast pięcioro dzieci rozwiązało test znakomicie i to właśnie oni zostali laureatami tego konkursu. Oto wyniki:
I miejsce – Maria Ochocka SP Janikowo i Ksawery Drelich SP Ludzisko
II miejsce – Martyna Samulska SP Janikowo
III miejsce – Anna Kościelna – SP Broniewice i Hanna Walczak SP Kołodziejewo.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy sukcesu, a pozostałym uczestnikom udziału w konkursie.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach
realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-
2025”. Dofinansowanie wraz z wkładem własnym to łącznie 15 000 zł, które
zostanie przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia do
bibliotek.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na
lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa
w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych
i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących
centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego
i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki
i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji
i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej dla klas IV
9 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej. Uczniowie klas czwartych wzięli udział , rozwiązując test dotyczący tematyki przyrodniczej .Uczestnicy wykazali wysoki poziom swojej wiedzy i umiejętności.
Oto uczniowie , którzy zostali laureatami konkursu:
I miejsce- Gabriela Kowalska kl. IV c
I miejsce - Rafał Czerwiec kl. IV d
II miejsce- Maja Tulibacka kl. IV b
III miejsce-Hanna Pawnuk kl.IV d
Gratulacje !
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
W dniu 11 maja 2022 r. w naszej szkole został przeprowadzony Szkolny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich. Organizatorem konkursu byli wychowawcy klas drugich. Swoje ortograficzne umiejętności sprawdzało 20 uczniów. Musieli oni wykazać się poprawną pisownią i znajomością zasad ortograficznych. Zadaniem uczestników było napisanie dyktanda. Przygotowanie do konkursu wymagało od nich systematycznej i wytrwałej pracy, która przyniosła znakomite rezultaty i pozwoliła na odniesienie sukcesu. Uczniowie, którzy popełnili najmniej błędów zostali laureatami tego konkursu. Tym samym zostali zakwalifikowani do gminnego etapu.
Wyniki:
I miejsce Nowicka Magdalena kl.IIIc
II miejsce Lewandowski Miłosz kl.IIIa
III miejsce Krokos Jan kl.IIIa
III miejsce Ochocka Zuzanna kl.IIIa
III miejsce Ryszewski Mikołaj kl.IIIc
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom!Notatkę sporządziła Wiesława Jęziorska
Silverado City
W czwartek 12 maja uczniowie klasy Ia i Id z wychowawczyniami p. D. Leguminą i p. E. Niemczyk uczestniczyli w pełnej atrakcji wycieczce do miasteczka westernowego "Silverado City w Bożejewiczkach k/Żnina. Pierwszaki aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Dowiedziały się dużo o życiu kowbojów (pasterzy bydła) w Ameryce zwiedzając miasteczko i oglądając przygotowane dla nich scenki. Mogły również podziwiać występy i pokazy akrobatyki konnej. Same również miały okazję pojechać na koniu. Ukoronowaniem wyjazdu był zakup pamiątek dla siebie i upominków dla rodziny. To był dzień pełen wrażeń, który na długo zostanie w pamięci pierwszaków.
3
"Paris, Paris"
14 maja obchodziliśmy Europejską Noc Muzeów. Z tej okazji przygotowana została wystawa prac uczniów klas VII poświęcona paryskiej wieży Eiffla.
2
Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy
Kolejne klasy IV a, IV b, IV c, IV d, 11 i 12 maja uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia w Kruszwicy. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy muzeum historyczne oraz salę wystawową z ekspozycjami zwierząt , które występują w parku. Przewodnik p. Dorota w ciekawy sposób opowiedziała nam o historii Kruszwicy i o bioróżnorodności roślin i zwierząt. Dowiedzieli się , że symbolem parku jest gęś gęgawa. Kolejnym punktem były zajęcia terenowe , rozpoznawanie roślin. Była to żywa lekcja przyrody z ciekawostkami o tych roślinach. Wielką atrakcją była gra terenowa, gdzie z mapami uczniowie musieli znaleźć punkty z odpowiedziami. A było warto. Na zwycięzców czekały nagrody! Niewątpliwie wycieczka do Parku Krajobrazowego była wspaniałą lekcją przyrody, ekologii i oczywiście niezapomnianą przygodą.
16
Spotkanie z bajką
10 maja zawitali do biblioteki najmłodsi czytelnicy w szkole, czyli uczniowie klas pierwszych. Pani bibliotekarka przygotowała dla nich wystawę bajek i lektur , zagadki, a także przeczytała dzieciom bajki mniej znane.
Były to: „Książę i żaba”, „Pani Zima”, „Lampa Aladyna” oraz „Stoliczku, nakryj się”. Przy okazji w klasach pierwszych został ogłoszony konkurs czytelniczo-plastyczny pt. „Moja ulubiona bajka”. Mamy nadzieję, że swoją ulubioną postać z bajki zaprezentuje każdy pierwszak.
Notatkę sporządziła: Dorota Domańska
Wyjazd do teatru
Po długiej przerwie uczniowie klas: 6a, 6b, 7c i 7e mogli obejrzeć przedstawienie w teatrze. Wraz z opiekunami pojechali do Inowrocławia na spektakl pt. „Mały Książę”. Przepełniona magią, kosmiczna wędrówka głównego bohatera po różnych planetach, to doskonała okazja do odbycia podróży, nie tylko w zakątki Wszechświata, ale i w głąb ludzkiego serca. Uczniowie mieli okazję obejrzeć istotne kwestie, takie jak: dorastanie, przemijanie, przyjaźń, samotność i miłość, a opiekunowie ponownie spojrzeli na świat oczyma dziecka.
Nasze sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Kangur 2022
17 marca 2022 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2022.
Swoje matematyczne umiejętności sprawdzało 73 uczniów z klas II – VIII.
Wynik bardzo dobry wywalczył Olaf Nowak kl. 5d
Wyróżnieni w konkursie zostali:
Natasza Nowotnik kl. 2c
Diana Kowalewska kl. 3a
Jan Krokos kl. 3a
Franciszek Pieniążek kl. 3a
Miłosz Lewandowski kl. 3a
Marcel Fagas kl. 3d
Mikołaj Strzyżewski kl.7a
Natalia Rusinek kl. 8e
Wszystkim gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku odkryjemy kolejne talenty matematyczne.
Notatkę przygotowała L.Krukowska
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie