Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI wraz z opiekunem panią L. Krukowską odwiedzili miejsca przypominające o bohaterach walczących o wolną Polskę. Pełni skupienia odczytali informacje widniejące na pamiątkowych tablicach i zapalili znicze.
Pamiętamy o naszych bohaterach
Zbiórka dla zwierząt z TOZ w Mogilnie
Pierwsza duża wspólna alcja Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego zakończona. Zbiórka darów dla TOZ grupa interwencyjna w Mogilnie została dostarczona przez naszych wolontariuszy, którzy podczas odwiedzin wyprowadzili również pieski na spacer, wyglaskali i przytulali. Żal było odjeżdżać.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego projektu: pani K.Czerwińskiej i opiekunom SU paniom: A.Pluskocie, L. Krukowskiej za rozpowszechnianie akcji wśród uczniów, pani M. Gnutek, która zainspirowała uczniów do zbiórki właśnie dla TOZ i czuwała nad projektem w ramach kółka informatycznego - plakaty i film to ich zasługa i opiekunom SKW za koorydnowanie zbiórki: I.Olszak, J.Czubachowskiemu i K. Pieniążek. Dziękujemy Panu Andrzejowi Radzikowskiemu za transport. Największe podziękowania ślemy jednak darczyńcom
Szkoła Pamięta
#SzkołaPamięta
W listopadzie pamiętamy o zmarłych!
Listopad to w kulturze polskiej miesiąc pamięci, wspomnień. Uczniowie klas I – III naszej szkoły nie pozostali obojętni na tradycje. Odwiedzili miejsca symbolizujące bohaterską śmierć obrońców naszej Ojczyzny, oddali hołd pomordowanych minutą ciszy i zapalili znicze pod obeliskiem przy Cukrowni upamiętniającym zmarłych janikowian, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów – małych patriotów.
8
Notatkę sporządziły: Justyna Ligocka, Marta Jankowska
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966) i to właśnie z tej okazji w piątek nasza biblioteka gościła klasę III c. Chętni uczniowie przebrali się za postacie z bajek i wypowiedziały się na ich temat. Podczas zajęć wysłuchali bajki w formie teatrzyku Kamishibai pt. „Noc w bibliotece”. Ponadto były zagadki baśniowe, puzzle do ułożenia i zagadki multimedialne. Wszyscy wykazali się wiedzą i zamiłowaniem do bajek odgadując zagadki. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to dobra okazja do popularyzacji bajek wśród uczniów w każdym wieku!
6
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W KLASIE 2C
Uczniowie klasy 2 c, zaczęli swoją przygodę w Laboratorium Przyszłości. Zajęcia odbywać się będą cyklicznie. Dzisiaj dzieci w grupach pracowały z płytką Makey Makey.
Dowiedziały się i doświadczyły, iż przez owoce, liście oraz przybory metalowe przepływać może prąd. Kodowały i programowały proste melodie. Dziękujemy pani Monice, bo bez niej nam by się to nie udało. Dziękujemy tez zaangażowanym uczniom 7d.
Czas na podsumowanie październikowych działań w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek 2023.
Udało się nam wspólnie z Klubem Czytelnika zorganizować akcję: Noc Bibliotek - wieczorne spotkanie w bibliotece na Szkolnej, Bookflixa - co cztamy w październku, akcję wspólnego czytania Dziadów z seniorami z Domu Dziennego Senior + w Janikowie i uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z panią Anną Czerwińską- Rydel, autorką wielu książek dla młodzieży m.i. "W poszukiwaniu światła" . Księgozbiór na Szkolnej wzbogacił się znacznie o książkowe dary dla naszej biblioteki.
2Najważniejsze jednak jest to, że do Klubu wstępują kolejni członkowie A w listopadzie czytamy nowości w ramach akcji CZYTAJ.PL
CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE....
Klub Czytelnika gościł dzisiaj w Dziennym Domu Senior +, gdzie wsaniale bawiliśmy się przy wspólnym czytaniu II cześć Dziadów, Adama Mickiewicza.
Dziękujemy że mamy takie miejsce, gdzie możemy zarażać miłością do literatury i promować czytelnictwo. Nasi gospodarze pięknie przygotiwali scenografię i zadbali o każdy detal w naszym projekcie. Dziękujemy Paniom @KamilaWejman i @Joanna Wojciechowska. Jak zawsze było wsaniale Wystąpili uczniowie: Ewelina Wilczek, Zuzanna Pawłowska, Halina Radoń, Jakub Kopruszynski, Krzysztof i Radosław Przygodzcy, Adam Światkowski. Opiekun młodzieży pani Katarzyna Pieniążek
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
Co to będzie....co to będzie..."
Zapraszamy na festyn
SZKOŁA PAMIĘTA
To już druga taka akcja naszego Samorządu Uczniowskiego. W poniedziałek uczniowie z SU, w towarzystwie Pani dyrektor K. Wesołowskiej, opiekuna SU Pani K. Pieniążek, w imieniu całej społeczności szkolnej udali się na cmentarz i odwiedzli groby zmarłych nauczycieli i pracowników Szkół z Janikowa. Wspomnieniom towarzyszyła chwila ciszy i zadumy. Na zawsze zostaniecie w naszych sercach. Dziękujemy że byliście #Szkoła Pamiętam
Halloween
31 października w krajach anglosaskich obchodzone jest święto Halloween, jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Związane jest ono ze zwyczajem sięgającym dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że w tym dniu duchy zmarłych odwiedzają żyjących. Z tej okazji na zajęciach języka angielskiego co roku odbywają się lekcje kulturowe, które uczą nas bycia otwartym i tolerancyjnym na inne święta i kultury.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w klasach IV-VIII
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole obchodzony jest corocznie. W tym roku szkolnym obchodziliśmy go w dniach 13.10-27.10 pod hasłem “Nie jesteś sam”.
Celem tego nietypowego dnia jest zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje zdrowie psychiczne, uświadomienie, że powinno ono stać się szczególnym przedmiotem zainteresowania wszystkich osób, którym zależy na utrzymaniu harmonijnego zdrowia psychofizycznego.
Jako zespół wychowawczy podjęliśmy liczne działania. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie spotkali się z psychologiem szkolnym p. Iwoną Knasiak-Jonatowską, która przedstawiła historię obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, opowiedziała o relacjach międzyludzkich jako czynnik, który wpływa na zdrowie psychiczne. Każda klasa po spotkaniu miała za zadanie z listy podanych zachowań sprzyjających budowaniu dobrych relacji wybierać 5 najważniejszych w/g uznania i wpisać w Mentimeter. Ogólny wynik posłużył do stworzenia plakatu. W klasach VII-VIII pani pedagog Magdalena Płuciennik wraz z panią psycholog przeprowadziły diagnozę samooceny uczniów z wykorzystaniem skali SES M.Rosenberga. Natomiast przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI umilili przerwę Naszym uczniom rozdając “pozytywne afirmacje” oraz pracownikom szkoły przy ulicy Głównej wręczając niespodziankę “na dzień dobry”. Naszymi działaniami objęci zostali również rodzice Naszych uczniów, którzy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu psychoedukacyjnym “,,Rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych a harmonijny rozwój dziecka”.
Mamy nadzieję, że podjęte działania spowodowały choć na chwilę uśmiech na buziach Naszych uczniów jak i pracowników szkoły.Notatkę sporządziła: Kamila Bednarek
Tydzień profilaktyki zdrowia psychicznego w klasach I-III
Ubiegły tydzień minął nam pod hasłem „Nie jesteś sam”. Podjęliśmy działania zmierzające do poprawy naszych relacji w klasie i towarzyszących im różnego rodzaju emocjom. Dowiedzieliśmy się, że każdy ma prawo do reagowania na określoną sytuację w różny sposób. Wymyślaliśmy swoje własne sposoby na smutek, złość i strach. W działanie włączyła się biblioteka szkolna – na zajęciach multimedialnych oraz świetlica, gdzie oglądaliśmy film o emocjach, czytaliśmy książkę oraz wykonywaliśmy ćwiczenia mające na celu poprawę naszych koleżeńskich relacji.
Zespół wychowawczy klas I-III
SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄZEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
W piątek 13 października gościliśmy w naszej szkole Panią Annę Czerwińską- Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, społecznej i historycznej. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości kierownika Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Janikowie p. Zofii Wrzeszczyńskiej, która przedstawiła nam swego gościa. Z pisarką rozmawiali uczniowie klas siódmych. Pani Anna Czerwińska - Rydel zainteresowała nas swoją serią powieści biograficznych skierowanych do młodych czytelników, a opowiadających o losach sławnych Polaków. Jedną z tych książek autorka poświęciła naszej patronce Marii Skłodowskiej - Curie.
Mogliśmy wysłuchać ciekawych historii związanych z tworzeniem powieści oraz zadać pytania. Pisarka cierpliwie i barwnie na nie odpowiadała. Po spotkaniu chętni zakupili egzemplarze wybranej przez siebie powieści i poprosili gościa o autograf . Nie co dzień mamy okazję rozmawiać z prawdziwym twórcą, więc była to dla nas wyjątkowa chwila.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Od wielu lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Także w naszej szkole październik stał się czasem szczególnej obecności biblioteki w życiu szkolnej społeczności.
Na naszych czytelników czekały atrakcje, o których już wspominaliśmy wcześniej. Dzieci bardzo chętnie odwiedzały bibliotekę i wypożyczyły książki i niewątpliwie do najlepszych atrakcji zapewne zaliczyły „książkę w ciemno” i kolorowe zakładki , które rozchodziły się codziennie jak świeże bułeczki. Strzałem w dziesiątkę okazały się także spotkania z teatrzykiem Kamishibai. Mamy nadzieję, że nasza szkolna biblioteka zawsze będzie pełna różnych aktywności i niezawodnych czytelników.
Spotkanie z panem Kleksem
Dnia 27 października 2023 roku wszystkie klasy czwarte pojechały do Teatru Adria w Bydgoszczy na przedstawienie pt. „W pracowni pana Kleksa” inspirowane książką Jana Brzechwy. Teatr Pana O wraz z Ambrożym Kleksem zabrał wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni profesora. Podczas niezwykłego spektaklu występujące postaci wchodziły w interakcje z publicznością. Uczniowie oprócz niepowtarzalnych wrażeń wizualnych, mogli poznać bliżej twórczość Jana Brzechwy. Takie połączenie polskiej klasyki literatury dziecięcej z unikalnym widowiskiem teatralnym, pełnym świateł, tańca i muzyki z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci.
7
Medale z okazji Dnia Edukacji Narodowej!
To był bardzo uroczysty moment! 25 października w Auli Auditotrium Novum Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się wojewódzka gala, w czasie której nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.
Miło nam poinformować, że Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania uhonorowano naszych nauczycieli: p. Katarzynę Czerwińską, p. Iwonę Głażewską oraz p. Jacka Czubachowskiego. Medal Komisji Edukacji Narodowej nadawany jest przez Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę wyróżnione zostały natomiast p. Dorota Domańska i p. Elżbieta Niemczyk. Medal za Długoletnią Służbę przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Odznaczenia wręczał Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty p. Marek Gralik.
#Szkoła pamięta
W ostatnich dniach października uczennice i uczniowie klasy 5a włączyli się w ogólnopolską akcję "Szkoła pamięta", uczestnicząc w lekcji "Pamięć zamknięta w fotografii". Na szkolnych stolikach pojawiły się zdjęcia babć i dziadków, prababć i pradziadków, cioć i wujków, a piątoklasiści swoimi opowieściami przenieśli się w przeszłość, często bardzo odległą. A fotografie przywołały niekiedy naprawdę dawne czasy.
9
Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej 2023 w Gnieźnie
Dnia 24 października 2023 roku uczennica naszej szkoły Natalia Kordylas z kl. VI d brała udział w Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej 2023 w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Gnieźnie. Celem konkursu było promowanie piosenki religijnej różnych wyznań chrześcijańskich. Natalia zdobyła I miejsce. Zaprezentowała utwór „Maryjo, śliczna Pani”. W konkursowych zmaganiach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
3
Code Week- Europejski Tydzień Kodowania
W dniach 16-22 października uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do akcji CODE WEEK. Europejski Tydzień Kodowania jest to inicjatywa promująca naukę kodowania w różnym wieku.
W ramach tej akcji uczniowie brali udział w różnych forma programowania i kodowania. Były to zajęcia offline i online. Klasy II odkodowywały obrazki ukryte na kratownicy poruszając się za pomocą kodu określonego strzałkami wyznaczającymi kierunek. Uczniowie klas trzecich próbowali swoich sił w tworzeniu animacji z liter swojego imienia wykorzystując stronę Scratch.mit.edu. Ukończone dzieło sprawiło im dużo satysfakcji, zwłaszcza, że oprócz ruchu wprowadziliśmy efekt zmiany koloru. Do czynności w zakresie kodowania dołączyły także dzieci przebywające w świetlicy szkolnej. Pani Magda Karpińska wykorzystała szyfry pozwalające odczytać zaszyfrowane wiadomości i samemu także wiadomości szyfrować. Dzieci też kolorowały zakodowane ilustracje. Uczniowie klas I- IV przystąpili do konkursu plastycznego pt. " Robót z moich snów" ogłoszonego w ramach Code Week. Wykazali się dużą kreatywnością.
Uczniowie klas IV-VIII na zajęciach korzystali z:
- mBotów - robotów stworzonych do nauki programowania i wprowadzania uczniów w świat robotów,
-ozobotów - małych robotów pozwalający na programowanie poprzez rysowanie,
-progamowali w Scratchu urządzenia muzyczne z wykorzystaniem zestawu Makey Makey,
- kodowali korzystając ze stron www.code.org, https://compute-it.toxicode.fr/
Zajęcia przygotowali i przeprowadzili: Iwona Szczutkowska, Lidia Pluta, Roman Czubachowski, Monika Gnutek.
18
Razem w Klasie – wiemy więcej…
W roku szkolnym 2022/23 nauczyciele naszej szkoły przystąpili do programu fundacji „Szkoła z klasą” – Razem w Klasie.
Celem programu było wspomaganie nauczycieli pracujących z uczniami i uczennicami
z doświadczeniem uchodźczym. Możliwość udziału w szkoleniach, korzystanie
z dodatkowych materiałów, udział w indywidualnych konsultacjach z trenerami wielokulturowymi zapewniły wsparcie nauczycielom w integrowaniu uczniów z Ukrainy
w środowisku szkolnym.W październiku bieżącego roku nastąpiło podsumowanie programu.
Nasza szkoła otrzymała Zaświadczenie za udział w programie wspierającym integrację dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
Działania koordynowali pedagodzy szkolni: p.Katarzyna Zielińska i p.Magdalena Płuciennik.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie