Siedmioro dzieci z klasy 2c, dnia 6 grudnia wzięło udział w koncercie mikołajkowym organizowanym przez MGOK w Janikowie. Pięknie, na wesoło wyśpiewali pastorałkę „ Kolędnicy, wędrownicy”, Aleksandra Głodek - „ Pastorałka prosto z nieba” , a Jagoda Włoch „ Little snowflake”. Opiekunem dzieci byłap. Jolanta Zaleta. Ponadto Antosia Domżalska i Wojciech Kowalewski , uczniowie p. Anicety Wrzeszczyńskiej,zaprezentowali swój talent przy pianinie. Koncert wprowadził nas niewątpliwie w świąteczny nastrój. Dziękujemy Pracownikom MGOK za zaproszenie nas do wspólnego przedsięwzięcia.
KONCERT MIKOŁAJKOWY
PIERWSZY KIERMASZ PIERNIKOWY
Mikołajki, to dzień, który wzbudził wiele radości i entuzjazmu wśród uczniów. W klimatycznie udekorowanych salach na ulicy Szkolnej i Głównej odbył się Pierwszy Kiermasz Piernikowy. Stoiska pełne serduszek, ozdobionych lukrem, przyciągały uwagę wszystkich. Uczniowie mieli okazję zakupić pięknie ozdobione pierniczki jako świąteczne smakołyki. Dochód ze sprzedaży pierniczków zostanie przeznaczony na cele Samorządu Uczniowskiego.
Niezapomnianą atrakcją tego dnia była wizyta samego Świętego Mikołaja. Powędrował on również do budynku przy ulicy Kozala. W trakcie uroczystego spotkania z nim, Mikołaj przemierzał korytarze szkoły, rozdając słodkie upominki uczniom. Ich radosne okrzyki i uśmiechy na twarzach były dowodem na to, jak bardzo wszyscy cieszyli się z tego magicznego momentu.
Mikołajki w naszej szkole z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczniów. To nie tylko czas radości, ale również okazja do budowania wspólnoty szkolnej i uczucia wzajemnej życzliwości. Cieszymy się, że mogliśmy razem świętować ten wyjątkowy dzień.
To wspólne dzieło Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu, to pierwsza inicjatywa w tym roku. Ale nie ostatnie.
18
Biblioteczny kalendarz adwentowy
Biblioteka szkolna I-III zaprasza swoich czytelników do zabawy kalendarzem adwentowym. Każdego dnia czeka na Was do wykonania jedno zadanie, które przyjemnie będzie Was wprowadzać atmosferę świąt. Bawimy się do 22 grudnia
Savoir- vivre jako przewodnik dla dobra, piękna, prawdy
W bieżącym roku szkolnym jednym z priorytetów Kujawsko- Pomorskiego Kuratora Oświaty w obszarze wychowania jest wpajanie uczniom zasad savoir- vivre. Odpowiedzialni są za to wszyscy nauczyciele, a działania podejmowane w szkole koordynuje Zespół Wychowawczy. Powstała w tym celu innowacja pedagogiczna „Savoir- vivre jako przewodnik dla dobra, piękna, prawdy”.
W klasach I-III we wrześniu dzieci uczyły się jak należy witać się i żegnać
z osobami dorosłymi i rówieśnikami. W październiku przypomnieliśmy sobie jak należy przepraszać. Na przełomie listopada i grudnia panie
wychowawczynie poprowadziły zajęcia dotyczące używania słowa „proszę”
i umiejętnego proszenia o pomoc. Wszystkie te zajęcia zostały poprowadzone
w oparciu o materiały opracowane przez p. Katarzynę Zielińską - pedagoga klas I-III i p. Agnieszkę Podolską - Urbaniak - logopedę.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w praktyce będą stosować to, czego nauczyli się podczas zajęć i o czym im nieustannie przypominamy.
Opracowała Agnieszka Podolska - Urbaniak
DNI ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI
W dniach od 27 listopada, w ramach działań podejmowanych przez zespół wychowawczy szkoły, odbyły się w klasach I-III zajęcia rozwijające umiejętności matematyczne: „Hej Smyki! Użyjmy domina i kości do matematyki.” I właśnie te gry: domino i kostki zostały wykorzystane w proponowanych uczniom zabawach matematycznych. Klasy III poznały też paluszkową tabliczkę mnożenia – która mamy nadzieję będzie pomocna przy wykorzystaniu tradycyjnych sposobów na mnożenie. Jak widać z relacji zdjęciowej matematyka w zabawach nie przysporzyła nam żadnych trudności.
Zespół wychowawczy klas3
ANDRZEJKI W I-III
Andrzejki to magiczny czas, w którym wróżymy i poznajemy naszą przyszłość. Tak było i w tym tygodniu. Dzieci z klas I – III brały udział w andrzejkowych zajęciach nie tylko w swojej klasie, ale również na zajęciach w bibliotece czy zajęciach logopedycznych. Przez cały tydzień rozbrzmiewały śmiech i okrzyki radości związane z odczytywaniem wróżb. Wszyscy świetnie się bawili przy wróżbach z sercem, z butami czy z butelką. Oby wszystkie wróżby szybko się sprawdziły!
11
W fabryce bombek KADPOL
Dnia 28 listopada uczniowie klas 3b i 3d udali się na wycieczkę do Gniezna do fabryki bombek KADPOL. Poznaliśmy tam proces wyrabiania szklanych ozdób choinkowych.Każdy etap ich powstawania odbywa się za pomocą ludzkich rąk. Technika ta sprawia, że każda wytworzona bombka różni się od pozostałych, przez co staje się ona jedyna w swoim rodzaju. Uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których każdy uczestnik mógł ozdobić według swojego pomysłu kilka bombek. Wszyscy poczuliśmy nadchodzącą już niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
4
Wycieczka do Zagrody Pałuckiej w Gąsawie
Właśnie dobiegła końca wycieczka klasy 1b i 1d do Zagrody Pałuckiej w Gąsawie :)
Uczniowie obu klas wzięli udział w warsztatach świątecznych pt. Wigilia Staropolska
Był to czas integracji naszych pierwszoklasistów czas zabawy i atrakcyjnych zajęć: uczniowie wspólnie piekli i dekorowali pierniki robili stroiki świąteczne składali sobie życzenia przełamując się opłatkiem oraz wspólnie zasiedli do stołu by spróbować wigilijnych potraw
Na sam koniec warsztatów uczniowie odbyli wizytę do Betlejemki oraz karmili zwierzęta w Zagrodzie Pałuckiej.
To był udany wyjazd który wprowadził nas w świąteczny, magiczny czas
7
Warcabowy Pierwszy Krok
Andrzejkowe wróżby w bibliotece
29 listopada w Andrzejki w bibliotece I-III czekała wróżka z wróżbami dla uczniów wypożyczających książki. Każdy kto odwiedził bibliotekę miał okazję dowiedzieć się czegoś co spotka go w przyszłości. Tego dnia w bibliotece panowała tajemnicza i zarazem wesoła atmosfera
6
MISIOWY CZAS
Również biblioteka szkolna włączyła się w akcję „Misiowy Czas”. Z tej okazji dla wszystkich -czytelników czekała wystawka książek do wypożyczenia o tematyce oczywiście misiowej!. Ponadto drugoklasiści podczas spotkań z panią z biblioteki dowiedziały się nie tylko co to jest Dzień Pluszowego Misia ale także ciekawostek o prawdziwych niedźwiedziach!
13A trzecioklasiści podczas zajęć multimedialnych w bibliotece tworzyli plakat w aplikacji Word z tej okazji i rozwiązywali quizy także w temacie misiowym! To był udany tydzień z misiową przygodą!
Spotkanie z Kamishibai
Uczniowie klasy I c miały okazję już po raz drugi poznać japoński teatrzyk Kamishibai, w którym obejrzały i wysłuchały bajkę pt. „Noc w bibliotece”. Dzieci wysłuchały z zaciekawieniem opowieści, w której aż roiło się od bajkowych postaci.
Mistrz Słówek
W dniu 30 listopada 2023 roku – odbył się I etap szkolnego konkursu z języka angielskiego „Mistrz Słówek”dla klas IV-VI. W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów. Przystąpiło do niego ogółem 52 uczniów, w tym:
- 14 uczniów klas czwartych,
- 18 uczniów klas piątych,
- 20 uczniów klas szóstych.
Uczniowie zmierzyli się ze słówkami i wyrażeniami pochodzącymi z Rozdziałów od 1-3 podręczników Together dla klasy 4 oraz Super Powers dla klas 5 i 6. W tym roku nowością było zadanie 4 - krótkie dyktando w języku angielskim. Wszyscy uczniowie zmagać się będą w II etapie konkursu, który odbędzie się w maju 2024 roku. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział w konkursie, gratulujemy wiedzy i życzymy powodzenia w II etapie.
Dziękujemy również szanownemu jury I etapu konkursu, tj: p. Małgorzacie Matuszak-Pawlaczyk, p. Beacie Banaszkiewicz i p. Oldze Pawnuk za pomoc w organizacji konkursu.
Nauczyciele języka angielskiego.
Notatkę sporządziła: K. Woźniak
NADANIE IMIENIA SZKOLE
XX POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY
Z przyjemnością ogłaszamy, że prace uczniów naszej szkoły zostały nagrodzone i wyróżnione w XX Powiatowym Konkursie Plastycznym "Jesień wierszem malowana" zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Inowrocławiu. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań plastycznych i literackich dzieci, a także promowanie piękna pory roku, jaką jest jesień.
W kategorii konkursowej prace plastyczne uczniów klas I-III:
II miejsce zajęła Zuzanna Kopydłowska uczennica klasy IIIb
Wyróżnienia otrzymały:
Alicja Płuciennik - uczennica klasy IIIa
Karolina Lewandowska - uczennica klasy IIIb
Wyróżnienia w kategorii prace plastyczne uczniów klas IV-VIII otrzymały:
Rozalia Kubiak - uczennica klasy IVb
Hanna Prawnuk - uczennica klasy VId
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
BohaterON
W miesiącach październiku i listopadzie 2023r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Janikowie kolejny już raz wzięli aktywny udział w akcji „BohaterON - Włącz historię!”
Celem tej ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku.1Projekt cieszył się w zainteresowaniem naszych uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych opracowanych na podstawie scenariuszy przygotowanych przez organizatorów, zapoznali się z treścią opowiadania ,,Jak zostałem bohaterem” dotyczącego Powstania Warszawskiego i stanowiącego wprowadzenie do pogadanki na temat bycia bohaterem współcześnie. Zgodnie z przesłaniem akcji uczniowie swoim aktywnym udziałem w zajęciach pokazali, że pamiętają o Powstańcach i są dumni z ich bohaterskiej postawy. Akcja ,, BohaterON w Twojej Szkole” wpisała się w patriotyczne działania podejmowane cyklicznie w naszej placówce, jak m.in. uroczystość szkolna z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odwiedzanie przez uczniów miejsc pamięci narodowej w najbliższej nam okolicy. Zajęcia z ,,BohaterON-em” były lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków, oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną, ich patriotyzm.
W naszej szkole chcemy tworzyć społeczność pamiętającą o historii Polski i jej bohaterach. Pamiętamy o Powstańcach i jesteśmy z nich dumni.Notatkę sporządziła: J. Ligocka
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W dniach 20.11.-24.11. w budynku szkoły przy ul. Kozala trwał MISIOWY CZAS. Uczniowie klas I i II obchodzili ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA. W tym czasie szkoła zamieniła się
w magiczną i pełną misiów krainę przepełnioną rozmaitymi zabawami. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego poznali m.in. historie narodzin pluszowego misia oraz misiowe ciekawostki. Nie zabrakło tańców z pluszakami oraz zdjęć, których wykonano mnóstwo. Uczniów klas drugich odwiedziła w salach lekcyjnych Pani Bibliotekarka, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat prawdziwych niedźwiedzi.Cały tydzień w naszej szkole wypełniony był ciekawymi zabawami i zajęciami o tematyce misiowej: były gry z misiem w roli głównej z wykorzystaniem tablic interaktywnych, misiowe zadania edukacyjne, dużo misiowej muzyki oraz tańców z pluszakami.
4W wielu klasach zorganizowane zostały „śniadania misiowe”. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwe misiaki na polanie i zajadać się orzechami, owocami, kanapkami z miodem czy słodkimi ciasteczkami. Dzięki uczestnictwu naszej szkoły w unijnym PROGRAMIE DLA SZKÓŁ, który polega na promowaniu jedzenia warzyw i owoców oraz produktów mlecznych uczniowie otrzymali 100% sok jabłkowy z misiem Kubusiem, by podkreślić jak ważna jest zdrowa i zrównoważona dieta.
To były bardzo radosne dni w naszej szkole!
Kartka dla Polsk
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy IIId, VIIa oraz VIId naszej szkoły, aby zaakcentować tą piękną i ważną dla Polaków uroczystość, w 105-tą rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowali kartki z życzeniami dla naszej Ojczyzny, życząc Jej, aby zawsze już była wolna i niepodległa.
Notatkę sporządziła J. Ligocka
Tydzień Wychowawczo-Profilaktyczny w klasach VII-VIII „Szanuję siebie i innych”
Dni od 27 listopada do 01 grudnia 2023r. przebiegały w naszej szkole pod hasłem „Szanuję siebie i innych”.
Zgodnie z założeniami podejmowanych działań wychowawczo-profilaktycznych hasłami przewodnimi były tolerancja i integracja, poszanowanie praw drugiego człowieka, zwłaszcza do szacunku oraz bezpiecznego funkcjonowania.
Podczas zajęć z wychowawcą wysłuchaliśmy audycji ze szkolnego radiowęzła prowadzonej przez siódmoklasistki: Halinę Radoń oraz Zofię Magierę. W wystąpieniu starano się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tolerancja i wzajemny szacunek są tak ważne w naszym życiu.
Uczniowie najstarszej grupy wiekowej sami definiowali pojęcie tolerancji oraz szukali rozwiązań, jak jeszcze można promować i szerzyć tolerancję w środowisku szkolnym.
Swoje propozycje wrzucali do „pudełka tolerancji” w sali rekreacyjnej, gdzie również mogli poszerzyć swoje informacje w tym zakresie zapoznając się z tematyczną gazetką.
W tym tygodniu także, w ramach Dni Świadomości Dysleksji, podczas lekcji matematyki, uczniowie wykonując różnorodne zadania, pracując aktywnie, uczyli się, że matematyka to nie tylko przedmiot w szkole, cyfry, liczby i działania ale „…klucz do samorozwoju”.
Tydzień Wychowawczo-Profilaktyczny zorganizowali nauczyciele z Zespołu Wychowawczego przy współpracy z nauczycielami matematyki oraz wychowawcami klas VII-VIII.
Współpraca z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie
Od początku października uczniowie klasy 4b na lekcjach języka polskiego uczestniczą w wymianie listów ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie. Dzięki temu mogą nabytą umiejętność redagowania listów wykorzystać w praktyce. A grudniu przyszedł czas na przygotowanie świątecznych życzeń, co czwartoklasiści zrobili z ogromnym zaangażowaniem.
3
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie