13 kwietnia br. z okazji Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w patriotycznej uroczystości - apelu przy Dębach Pamięci posadzonych przez społeczność Szkoły Podstawowej w Janikowie.
W kwietniu 2010 roku posadziliśmy Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Aleksandrowi Plucińskiemu, który pochodził z pobliskiego Strzelna, a rozstrzelany został przez NKWD w 1940 r. w Charkowie.
W listopadzie 2018 roku - w rocznicę stulecia państwa polskiego posadziliśmy natomiast drugie drzewo - Dąb DLA NIEPODLEGŁEJ.
Co roku społeczność szkoły spotyka się przy tych Dębach, by upamiętnić kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej właśnie w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, by nie zapomnieć o Polakach pomordowanych w 1940 r. w Katyniu i Charkowie, by oddać cześć tym, którzy walczyli dla naszej ojczyzny, a potem zginęli w okrutny sposób.
W Apelu Pamięci udział wzięła p. dyrektor naszej szkoły Krystyna Wesołowska wraz z wicedyrektorami: p. Danutą Świetlik i p. Piotrem Zaletą.
Dziękujemy za obecność przybyłym na Apel Pamięci gościom:
- p. Grzegorz Czerwiński - przewodnicząc Rady Miejskiej w Janikowie,
- p. Agata Gilas–Pyzik – radna Gminy Janikowo, kierownik Świetlicy Środowiskowej „Urwisy” oraz Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor + w Janikowie,
- p. Michał Zdeb – dyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Janikowie,
- p. Grzegorz Płuciennik – kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janikowie,
- p. Grzegorz Wesołowski – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Janikowie.
Szczególnie miło nam było powitać delegację janikowskich seniorów z Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor +, która włączyła się aktywnie w przebieg patriotycznego spotkania i usłyszeliśmy przejmujący wiersz w wykonaniu pana Jana.
Wszyscy nasi goście otrzymali okolicznościową jednodniówkę „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
W Dniu Ofiar Zbrodni Katyńskiej nasz Apel Pamięci odczytali Agata Skupin i Rafał Biłoszewski. Pieśń „Dziś idę walczyć” (słowa J. Szczepański, muzyka M. Godlewska) usłyszeliśmy w pięknym wykonaniu dwóch uczennic: Weroniki Rochowiak i Mai Gruba, by potem wsłuchać się w legendarną już pieśń „Mury” (słowa J. Kaczmarski, muzyka L. Llach). W strojach Kujawiaków zaprezentowali się Aleksandra Balcer, Mikołaj Karbownik i Maksym Stasiuk, a obsługę techniczną zapewnili Jakub Jóźwiak i Jakub Boruch. Poczet flagowy wystąpił w składzie: Maja Jaworska, Laura Dworczak, Patryk Ignaszak, Mikołaj Strzyżewski. Uroczystość prowadziła Zuzanna Krysztofiak.
Uroczystość przygotowali nauczyciele: p. Maria Lewandowska, p. Marta Jankowska, p. Małgorzata Paluch p. Katarzyna Pieniążek i p. Jacek Czubachowski oraz pracowników obsługi naszej szkoły. Koordynator działań - p. Danuta Świetlik.
Pamiętajmy, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień. Wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach i rocznicach.
Opracowanie: D. Świetlik