W dniach 05.12.2022r. do 09.12.2022r. zorganizowane zostały w naszej szkole działania
w ramach Tygodnia Profilaktycznego. Przebiegały one pod hasłem: “Razem …” - bez uzależnień, podczas wspólnej pracy i nauki, praw i obowiązków. Działaniami objęta została cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Rodzice zaproszeni zostali do zapoznania z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi fonoholizmu, nadużywania przez dzieci smartfonów, telefonów, internetu. Nauczyciele mieli możliwość skorzystania z proponowanych form doskonalenia: “Hejt i inne zagrożenia w Internecie - jak im przeciwdziałać, jak rozwiązywać?” /webinar online/ oraz szkoleniu online zorganizowanym w ramach udziału szkoły w programie “Razem w Klasie” skierowanym szczególnie do wychowawców klas, w których uczą się uczniowie z Ukrainy.
W tych dniach wieloma działaniami profilaktyczno-wychowawczymi objęci zostali nasi uczniowie.
Uczniowie klasy I -III podczas rozmów z wychowawcami i spotkań z pedagogiem szkolnym rozmawiali o korzyściach i zagrożeniach wynikających z powszechnego dostępu i możliwości nieograniczonego korzystania z telefonów komórkowych i tabletów. Mamy nadzieję, że nasze rozmowy przyczynią się do zaakceptowania zasad wprowadzanych w wielu rodzinach ograniczających dzieciom możliwość niekontrolowanego korzystania z tych urządzeń.
W kolejnych dniach zapoznawaliśmy się z Prawami Dziecka, nie zapominając o związanych z nimi obowiązkach. Wykonywane ćwiczenia i quiz pozwoliły nam lepiej zapoznać się z omawianą tematyką.
W Dniu Integracji wychowawcy powitali uczniów zabawą “Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej”. Prezentacja “Jesteśmy razem” zainspirowała nas do rozmów o tolerancji, integracji i wzajemnym szacunku.
Klasy IV-VI Tydzień Profilaktyczny klasy IV- VI zaczął się od Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Solidarność z osobami niepełnosprawnymi uczniowie podkreślili przez pomarańczowe akcenty w ubiorze, a w czasie przerw towarzyszyła nam muzyka tematyczna nadawana przez szkolny radiowęzeł.
Książka Tygodnia “Co robić, gdy brakuje Ci odwagi?”- potykacz promujący książkę profilaktyczną umieszczony na parterze, grafika na Facebooku i stronie szkoły.
Na zajęciach z wychowawcą uczniowie dyskutowali na temat praw dziecka, przybliżyli m.in.historię powstania Konwencji Praw Dziecka,
Podczas zajęć świetlicowych uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat swoich praw w quizie wirtualnym.
Mikołajki spędziliśmy z atrakcjami przygotowanymi przez bibliotekę szkolną oraz Samorząd Uczniowski. Święty Mikołaj wraz z Klubem Czytelnika wypożyczał książki-niespodzianki w bibliotece w ramach akcji promującej czytelnictwo ,,Książka od M.” Wszyscy, którzy tego dnia wypożyczyli książkę (84 uczniów i nauczycieli), wzięli udział w loterii. Całość umiliły nam mikołajkowe łakocie.
Działania wychowawcze wspierali szkolni specjaliści- terapeuta pedagogiczny, psycholog szkolny, nauczyciele wspierający poprzez przygotowanie materiałów tematycznych w formie padletu, prezentacji i scenariuszy oraz tablic informacyjnych.
W klasach VII-VIII Tydzień Profilaktyczny rozpoczęło spotkanie online nauczycieli zespołu wychowawczego z uczniami. Pedagog szkolny p.M.Płuciennik oraz nauczyciel wspomagający p.M.Jankowska zwróciły uwagę na najważniejszy cel podjętych działań, czyli bycie RAZEM: Integracja, tolerancja, poszanowanie praw drugiej osoby, a przede wszystkim prawa do życia bez przemocy to hasła przewodnie podejmowanych działań. Podczas spotkania poruszono bardzo ważny problem cyberprzemocy, a przede wszystkim sposoby jej przeciwdziałania oraz postępowania, w przypadku, gdy “dotkną” nas lub kogoś z naszego otoczenia.
W środę podczas zajęć z wychowawcą uczniowie najstarszej grupy wiekowej zaproszeni zostali do wysłuchania audycji ze szkolnego radiowęzła, przygotowanej przez uczniów klasy VIIIc /Nikolę Fabianek, Agatę Skupin i Pawła Nowickiego/pod kierunkiem p.M.Jankowskiej oraz pedagoga szkolnego p.M.Płuciennik. Audycja miała na celu zwrócić uwagę na wagę praw dzieci oraz ich respektowanie.Kontynuacja poruszanego zagadnienia miała miejsce w zespołach klasowych podczas zajęć z wychowawcą, kiedy to uczniowie wspólnie, na otrzymanych konturach dłoni, wypisywali prawa, które są dla nich najistotniejsze. Dziękujemy uczniom oraz ich wychowawcom za zaangażowanie. Uzupełnione dłonie zawieszone zostały w sali rekreacyjnej.
W ramach Tygodnia Profilaktycznego wolontariusze SKW /Olga Rogalska, Agata Skupin, Emilia Skarupińska, Karolina Trela, Amelia Janowczyk, Zuzanna Świątkowska, Maria Pietrykowska/ wraz z opiekunami /p.Marią Lewandowską, p.Jackiem Czubachowskim, mieli przyjemność gościć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janikowie na ,,Spotkaniu Mikołajkowym”. To właśnie tam odbyły się integracyjne warsztaty wraz z podopiecznymi ŚDS, co było doskonałą nauką tolerancji, wzajemnego poznania i zrozumienia potrzeb innych. Przygotowana fotobudka stworzyła doskonałą okazję do wykonania wspólnych fotografii, a wizyta Mikołaja wywołała uśmiech na twarzach wszystkich uczestników. Dziękujemy Wolontariuszom za zaangażowanie, zarówno za przygotowanie okolicznościowych strojów, jak i za poświęcony czas. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości kierownika P. Grzegorza Wesołowskiego i zaangażowaniu P. Marzeny Wolf.
Przez cały tydzień podczas przerw śniadaniowych pod hasłem “Czytanie jak granie “, zamiast muzyki uczniowie słuchali opowiadań poruszających zagadnienia tolerancji, integracji i inności. Panie K. Pieniążek i A. Pukaczewska przeczytały “Słonia w kratkę”, “ Brzydkie kaczątko”, Dziesięciobój”. W czwartek na przerwach po 4. i 5. lekcji odbył się happening w sali rekreacyjnej pn. “ Integracja bez przerwy podczas przerwy” gdzie wyświetlane były bajki, filmy dot. tego zagadnienia. Na wystawionej tablicy uczniowie mogli napisać skojarzenia do słowa integracja. Uczniowie biorący aktywny udział otrzymali w nagrodę pieczątki na rękę z napisem “To jest ten dzień”. Jednym z filmów oglądanych przez młodzież był obraz traktujący o Ukrainie, którego celem było przybliżenie uczniom wiedzy o tym kraju i wspólnych z Polską korzeni kulturowych i historycznych. Ten dzień stał się dla naszych ukraińskich uczniów dodatkowym świętem jedności.Uczniowie z paniami K.Pieniążek i A. Pukaczewską bardzo owocnie spędzili czas, a niektórzy zostali zainspirowani do nowych wyzwań.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i aktywny udział w proponowanych działaniach wychowawczo-profilaktycznych.
Opracowanie i przygotowanie: Zespół wychowawczy klas I-VIII