• Tydzień Świadomości Dysleksji

          • Minione dni w klasach 4-6 upłynęły pod hasłem Tygodnia Świadomości Dysleksji.

            Uczniowie zapoznali się z gazetką tematyczną, na zajęciach z wychowawcą, korekcyjno- kompensacyjnych i w świetlicy trenowali swój mózg poprzez różnorodne ćwiczenia koncentracji uwagi i ortograficzne.

             Z okazji  Tygodnia Świdomości Dysleksji powstał także Klub Ortografków , którego uczestnikami będą uczniowie  z klas 4-6,uczęszczający na zajęcia korekcyjno- kompensacyjne   prowadzone przez terapeutę pedagogicznego p. Martę Nogajczyk.

            W bibliotece szkolnej zorganizowano także wystawę książek związaną z tematyką dysleksji , która może zaciekawić uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

            Przeprowadzone zostało także spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców pt.;,Co z tą dysleksją?’, które zorganizowały p. Marta Nogajczyk oraz I. Knasiak- Jonatowska. Dzięki niemu Rodzice mogli dowiedzieć się jak pracować i wspomagać dziecko z dysleksją oraz jakie symptomy mogą na nią wskazywać.

          • Code Week

          • W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania Code Week  nauczyciele uczący informatyki przeprowadzili zajęcia mające na celu promowanie programowania i kodowania. Poprzez zabawę i doświadczenie uczniowie rozwijali logiczne myślenie, kreatywność i koncentrację uwagi.

            W tym roku uczniowie klasach młodszych bawili się w wyznaczanie drogi do celu, umieszczali na macie do kodowania elementy zgodnie z podanymi współrzędnymi pola np. E5. Wykorzystując gry z aplikacji dla klasy drugiej, układali bloczki funkcyjne umożliwiające przemieszczanie obiektu na ekranie. Kodowali offline z wykorzystaniem kart pracy- tworzyli rysunki zgodnie z podanym kodem. Korzystali z zasobów strony https://www.digipuzzle.net . Programowali proste animacje w programie Scratch Junior.

            Uczniowie klas starszych  programowali zadania które wykonywał robot edukacyjny Ozobot. Korzystali z zasobów strony https://studio.code.org/. Tworzyli interaktywne animacje i gry w pytania i odpowiedzi przy użyciu oprogramowania Scratch. Korzystali z darmowego narzędzia do nauki programowania blokowego i tekstowego, aplikacji PixBlocks. Przy użyciu Makey Makey, specjalnej płytki opartej na Arduino, zmieniali rzeczy dookoła siebie w muzyczne instrumenty. Wszystkie aktywności cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

          • Międzynarodowy Dzień Białej Laski w klasach VII-VIII

          • W roku szkolnym 2022/2023  nauczyciele i uczniowie naszej szkoły,  czynnie włączyli się w kampanię społeczną z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski ,,Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie 2022”. Na potrzeby akcji została przygotowana kawiarenka. W odpowiednio przygotowanym, bardzo mocno zaciemnionym  pomieszczeniu, społeczność uczniowska klas VII-VIII miała możliwość spożycia posiłku. Do naszej kawiarenki zapraszaliśmy codziennie szkolną  młodzież, aby na chwile przeniosła się do świata osób niewidomych i niedowidzących. Po wstępnej pogadance i pokonaniu trudności z zajęciem miejsc uczniowie w skupieniu słuchali odtwarzanego ,,Listu Adama”. Następnie czekało młodzież kolejne wyzwanie – polegając głównie na zmyśle dotyku, spożycie śniadania. Na zakończenie uczestnicy dzielili się swoimi odczuciami – lęk, obawa, niepewność, konieczność posługiwania się głównie zmysłem dotyku, słuchu  to najczęściej wyrażane wrażenia . Młodzież dostrzegała również ogromne znaczenie zmysłu wzroku w codziennym funkcjonowaniu. MDBL przygotowali: M.Lewandowska, A.Pukaczewska, J.Czubachowski. 

          • Wycieczka do Poznania

          • 26 października uczniowie klas VIA i VIB odwiedzili Poznań, miasto znane im z rogali i koziołków. Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków tego miasta.  Spacerując wokół Starego Rynku uczniowie obejrzeli pozostałości po dawnych murach obronnych, dawną rezydencję królewską – Zamek Królewski w Poznaniu i jeden z najcenniejszych zabytków sztuki barokowej w Polsce - Farę Poznańską. W samo południe nie zabrakło również poznańskich koziołków. Następnie przeszli na Ostrów Tumski. Tam zobaczyli Katedrę Poznańską, szklany zarys Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy. Mostem Biskupa Jordana przeszli do nowoczesnego, interaktywnego muzeum – Bramy Poznania. Ekspozycja muzeum przybliżyła im historię Ostrowa Tumskiego od samych początków powstania osady do czasów współczesnych. Na koniec zaplanowana była wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania, gdzie uczestniczyli w pokazie wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. Pełni wrażeń, późnym wieczorem wrócili do domu.

          • WARSZTAY PIZZOWE

          • 26 października 2022 r. uczniowie klasy I b brali udział  w warsztatach pizzowych zorganizowanych w pizzerii CheNoJo. Dzieci mogły samodzielnie wykonać swoja pizzę poznając cały proces jej powstawania. Pierwszaki oglądały maszyny i piece niezbędne do wykonania pizzy. Pod czujnym okiem pani Beaty wykonały aromatyczny sos pomidorowy oraz dosypywały składniki do specjalnej maszyny mieszającej. Każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wykonał dla siebie pizzę z wybranymi dodatkami. To była wielka frajda dla dzieciaków. Na koniec przyszedł czas na degustację. Własnoręcznie zrobione jedzenie smakowało pierwszakom wyśmienicie. Dodatkową atrakcją była dla dzieci piękna dekoracja na Halloween w pizzerii oraz pizza wypieczona na czarnym spodzie, przygotowana specjalnie z okazji tego święta. Uczniowie klasy I b wraz z Wychowawczynią serdecznie dziękują Właścicielom i Pracownikom pizzerii CheNoJo za ciekawe zajęcia i przemiłą atmosferę w czasie pobytu na warsztatach.

          • PROGRAM ARTYSTYCZNY KLAS IIA i IID

          • W piątek 14 października uczniowie klas IIa i IId przedstawili dla wszystkich pracowników szkoły program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pięknie zaśpiewali piosenki, wyrecytowali wierszyki i przedstawili zabawną scenkę z życia uczniów. Występ wzbogacili grą na skrzypcach i tańcem z kwiatami. Na koniec wszystkich gości obdarowali okolicznościowymi laurkami. Przedstawienie było miłym akcentem podkreślającym rangę tego uroczystego dnia.

            Notatkę przygotowała Dorota Legumina

          • Kolejne Konkursy Przedmiotowe za nami!

          •  

            W dniach od 17 do 20 października 2022 roku uczniowie klas VII i VIII przystąpili do etapu szkolnego kolejnych już Konkursów Przedmiotowych z Historii, Języka Polskiego, Biologii
            i Matematyki.

            Z historią zmierzyło się dwoje uczniów Jakub Boruch i Michalina Stasiak. Opiekunem dydaktycznym tych uczniów jest pani Agnieszka Domaniewski -  nauczyciel historii.

            Do rozwiązywania zadań z języka polskiego przystąpili: Aurelia Rąpała, Kacper Pejka, Karolina Trela, Zofia Kośmider, Filip Łączny i Marta Piotrowska. Do konkursu przygotowywali się pod merytoryczną opieką nauczycielek języka polskiego:  pani Agnieszki Wojciechowskiej, pani Katarzyny Barczyńskiej oraz pani Anny Treli.

            Nad biologią pochylili się: Amelia Stec, Nikola Sławska, Michalina Stasiak, Antoni Jaszcz, Kornelia Stachura, Julia Kuc, Vanessa Kozłowska, Aleksandra Wasielewska, Maja Puszczykowska, Karolina Trela i Daniel Biłoszewski. Uczniowie przygotowywali się pod opieką pani Katarzyny Czerwińskiej i pani Wioletty Błażejczak – nauczycielek biologii.

            Matematykę pisali: Nikodem Kubicki, Kacper Pejka, Paweł Rozwadowski, Jakub Woźniak, Daniel Biłoszewski, Adrianna Malińska, Laura Dworczak, Antoni Jaszcz, Julia Zych, Kornelia Stachura, Radosław Domaniewski, Mikołaj Strzyżewski i Filip Łączny. Opiekunami tych uczniów są nauczyciele matematyki: pani Lilianna Krukowska, pani Renata Strzyżewska oraz pan Roman Czubachowski.

            Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkursów czuwali: pani Marta Jankowska – przewodnicząca komisji konkursowej oraz pani Ewa Zamiara, pani Olga Pawnuk, pani Agnieszka Laskowska i pan Jacek Czubachowski – członkowie komisji.

            Trzymamy kciuki za naszych uczniów! 

             

          • „Przełamujemy bariery”

          •  

            W dniach od 17-21 października 2022r. w najstarszej grupy wiekowej – klas VII-VIII uczniowie „przełamywali bariery”… W ramach Dni Świadomości Dysleksji, które przebiegały po takim właśnie hasłem, w tym roku rozpoznawaliśmy swój styl uczenia się oraz  dostosowane do niego metody pracy, tak, by nauka była łatwiejsza j i efektywniejsza.

            W tych dniach uczniowie mieli okazję w ramach zajęć z wychowawcą doskonalić funkcje percepcyjno-motoryczne rozwiązując krótkie „zadania do urwania”. Nie zabrakło również tematycznej gazetki w sali rekreacyjnej.

            Dla nauczycieli szkolni pedagodzy zorganizowali spotkanie pt. „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, a rodziców  uczniów wszystkich klas I-VIII terapeuta pedagogiczny oraz psycholog szkolny zaprosili na spotkanie psychoedukacyjne: „Co z tą dysleksją?”.

            Opracowanie: M.Płuciennik i M.Jankowska

             

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W Dniu Edukacji Narodowej p. Krystyna Wesołowska podziękowała za ogromne zaangażowanie w pracę dydaktyczno-wychowawczą i wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły 43 nauczycielom Szkoły Podstawowej w Janikowie. Są to: wicedyrektor p. Piotr Zaleta oraz p. Błażejczak Wioletta,  p. Cegielska Beata, p. Ciesielska Elżbieta, p. Ciesielska Magdalena, p. Czubachowski Jacek, p. Czubachowski Roman, p. Domaniewski Agnieszka, p. Domańska Dorota, p. Filipczak Weronika, p. Glonek Agnieszka, p. Głażewska Iwona, p. Jankowska Marta, p. Jaszcz Teresa, p. Kowalska Ewa, p. Krokos Jarosław, p. Legumina Dorota, p. Legumina Michał, p. Lewandowska Maria, p. Ligocka Justyna, p. Matuszak-Pawlaczyk Małgorzata, p. Nogajczyk Marta, p. Ochocka Karolina , p. Pawnuk Olga, p. Pieniążek Katarzyna, p. Pietrala Małgorzata, p. Pluskota Anna, p. Pluta Lidia, p. Płuciennik Magda, p. Podolska-Radzikowska Lucyna, p. Podolska-Urbaniak Agnieszka, p. Radoń Ewa, p. Strzyżewska Renata, p. Trela Anna, p. Twarużek Ewa, p. Wikarska Katarzyna, p. Witkowska Joanna, p. Wojciechowska Agnieszka, p. Woźniak Karolina, p. Zamiara Ewa, p. Zielińska Katarzyna, p. Zientek Katarzyna i p. Żukowski Jacek.

            Za rzetelność i oddanie z jakim realizują swoje obowiązki, naszych nauczycieli docenił również organ prowadzący i p. Andrzej Brzeziński wręczył Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Janikowo aż 8 osobom. Otrzymali je nauczyciele: p. Arleta Pukaczewska, p. Jolanta Zaleta, p. Katarzyna Barczyńska, p. Katarzyna Czerwińska, p. Monika Gnutek oraz wicedyrektorzy: p. Danuta Świetlik i p. Iwona Szczutkowska a także dyrektor szkoły p. K. Wesołowska.

            Natomiast za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy Prezydent RP przyznał Złoty Medal za Długoletnią Służbę p. Marii Lewandowskiej i p. Arlecie Pukaczewskiej.

            Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje, życząc dalszych sukcesów w pracy z uczniami i dla uczniów oraz pomyślności w życiu osobistym

          • Medale z okazji Dnia Edukacji Narodowej!

          • To był bardzo uroczysty moment! 18 października w Auli Auditotrium Novum Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się wojewódzka gala, w czasie której nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.

            Miło nam poinformować, że Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania uhonorowano Burmistrza Gminy i Miasta Janikowo p. Andrzeja Brzezińskiego.

            Medalem Złotym za Długoletnią Służbę wyróżnione zostały natomiast dwie nauczycielki Szkoły Podstawowej w Janikowie: p. Arleta Pukaczewska i p. Maria Lewandowska. Medal za Długoletnią Służbę przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

            Wyróżnienia wręczali Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty p. Marek Gralik oraz Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski p. Józef Ramlau.

            - W Dniu Edukacji Narodowej w sposób szczególny należy przypomnieć, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa szkoła – powiedział do nagrodzonych p. Marek Gralik.

            - To nauczyciele kształtują umysły i charaktery młodych ludzi, którzy w przyszłości będą pracowali na rzecz naszego kraju i staną na jego czele. Przekazywanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań, kształtowanie uniwersalnych wartości i uczenie myślenia w kontekście potrzeb obywatelskich, wymaga wielkiej odpowiedzialności i mądrości życiowej. Dzieci i młodzież potrzebują wsparcia w budowaniu i utrwalaniu swojej tożsamości narodowej, regionalnej, kulturowej.

             

            Serdecznie gratulujemy otrzymanych wyróżnień! Życzymy dalszych sukcesów, niesłabnącej pasji i satysfakcji z codziennej pracy!

          • Międzynarodowy Dzień Białej Laski

          • Z okazji obchodzonego 15 października Międzynarodowego Dnia Białej Laski, uczniowie klas 4-6, jak co roku włączyli się do działań w ramach kampanii ,, Ja nie widzę Ciebie- Ty zobacz mnie!".

            Zapoznali się z prezentacją multimedialną, z której dowiedzieli się m.in. jak funkcjonują osoby niewidome w społeczeństwie. Wykonali także prace plastyczne i napisali list do osób ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy.

            Zaangażowanie uczniów w powyższe działania wpłynęło na kształtowanie postaw społecznych opartych na tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową oraz przygotowało do udzielenia im odpowiedniego wsparcia i pomocy.

          • TYDZIEŃ DYSLEKSJI w klasach I-III

          •  

            Czy wiecie co mają wspólnego takie osoby jak: Albert Einstein, Walt Disney, Agata Christie,  Winston Churchill, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Mozart i wielu innych? Otóż byli dyslektykami. 

            Dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w uczeniu się występujące u dzieci o prawidłowym rozwoju intelektualnym. Spowodowane są one zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. W Polsce problem ten dotyczy ok. 10 % dzieci.

            O dysleksji wiemy coraz więcej, ale nadal są tacy, którzy niesłusznie utożsamiają ją z niedbalstwem, niechlujstwem czy lenistwem.  Są tacy, którzy uważają dysleksję za „wynalazek naszych czasów” usprawiedliwiający brak chęci i motywacji do pracy. Otóż tak nie jest. 

            Dyslektycy to osoby niesamowicie kreatywne, wrażliwe na otoczenie. Potrafią myśleć obrazami a nie słowami, mają znacznie wyczulone zmysły i żywą wyobraźnię. Są wyposażeni w niezwykłą intuicję. Jeżeli pokierują swoją edukację i karierę w odpowiednim kierunku, mogą stać się wybitnymi jednostkami i to w każdej dziedzinie. 

            Dzieciom, które zmagają się z trudnościami w czytaniu i pisaniu należy przypominać o pozytywnych wzorach, by motywować je do pokonywania trudności. 

            Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że w każdej klasie są uczniowie o specyficznych trudnościach w nauce.  W związku z tym podjęliśmy działania mające na celu propagowanie informacji na temat dysleksji. 

            W klasach I-III uczniowie czytali i słuchali opowiadania o chłopcu zmagającym się z dysleksją, brali udział w zabawach językowo-ortograficznych uwrażliwiających na poprawną pisownię oraz konkursie MISTRZA PAMIĘCI. 

            I tak w klasach I

             I miejsce zajęła Aleksandra Głodek z klasy I 

            II miejsce Aleksandra Szczupak z klasy I d

             III miejsce Kacper Malinowski z klasy I b i Dominika Kubicka z klasy I a.

             

            W klasach II:

            I miejsce Hanna Mrozik z klasy II d

            II miejsce Nikola Jastrzębska z klasy II c

            III miejsce Julia Chrobak z klasy II a i Anastazja Wesołowska z klasy II b.


             

            W klasach III:

            I miejsce Nina Tuszyńska z klasy III c

            II miejsce Mateusz Bednarek z klasy III a

            III miejsce Kornelia Sobańska z klasy III b. 

            Dla wszystkich ogromne gratulacje. 

             

            Zespół wychowawczy klas I-III

            /notatkę sporządziła K. Zielińska/

             

          • Zaproszenie do biblioteki…

          •  

            Zapraszam do biblioteki najmłodszych czytelników naszej szkoły -  nowe, pachnące, kolorowe 

            i ciekawe książki czekają już na Was! Zakupiliśmy dla klas I-III w ramach NPRCz 2.0  ponad 200 książek i lektur. Wiele tytułów znalazło się tutaj na Wasze życzenie. Czeka „Nela Reporterka”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Harry Potter”, „Rodzina ze 141 ulicy”, „Nelly Rapp”, książki 

            o sporcie, o koniach, a także książeczki z dużymi literami i wiele innych. 

            Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam!

             

          • Wystartowały Konkursy Przedmiotowe Kuratora Oświaty!

          •  

            W dniach od 10 do 13 października 2022 roku uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły przystąpili do etapu szkolnego Konkursów Przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z Geografii, Języka Rosyjskiego, Informatyki i Języka Angielskiego. 

            Z geografią zmierzyli się: Michalina Stasiak, Miłosz Znajdek, Antoni Jaszcz, Bartosz Rusinek, Filip Drapiewski, Patryk Gregowski, Karolina Trela. Opiekunem dydaktycznym uczniów jest nauczyciel geografii – pan Michał Legumina. 

            Zadania w języku rosyjskim rozwiązywali: Anton Starozhev, Yelyzaveta Burava, Anita Hubenko, Pavlo Karpiuk, Anastasiia Vyhovska, Olga Rogalska, Nikola Sławska, Adrianna Malińska, Julia Kuc oraz Amelia Stec. Wszyscy przygotowywali się pod kierunkiem nauczycielki języka rosyjskiego – pani Agnieszki Glonek.
            Nad informatycznym testem pochylili się: Paweł Nowicki, Anna Żubrowska, Julia Zych, Adrianna Malińska. Do konkursu przygotowywali się pod merytoryczną opieką nauczycielki informatyki – pani Lidii Pluta. 

            Do rozwiązywania poleceń w języku angielskim przystąpiło aż siedemnaścioro uczniów: Wiktor Stempowski, Karolina Trela, Paweł Rozwadowski, Kacper Pejka, Zofia Kośmider,  Anna Żubrowska, Filip Drapiewski, Jakub Boruch, Zuanna Szkapiak, Filip Łączny, Santi Szymański, Barbara Buzała, Aurelia Rąpała, Amelia Stec, Natalia Grajek, Lena Litwin, Radosław Domaniewski. Ich opiekunami są nauczycielki języka angielskiego: pani Karolina Woźniak, pani Katarzyna Wikarska, pani Agnieszka Domaniewski i pani Małgorzata Matuszak – Pawlaczyk. Nad prawidłowym przebiegiem etapu szkolnego wszystkich konkursów czuwali: pani Marta Jankowska - przewodnicząca komisji konkursowej oraz pani Katarzyna Pieniążek, pani Agnieszka Laskowska, pani Olga Pawnuk oraz pan Jacek Czubachowski - członkowie komisji.

            Za wszystkich uczniów naszej szkoły trzymamy kciuki! W następnym tygodniu - kolejne konkursy. 

             

          • Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Jesień oczami dziecka”

          •  

             Dnia 13 października został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Jesień oczami dziecka”.    Duże brawa dla wszystkich uczestników za pomysł i wykonanie.  Z ogromna przyjemnością i satysfakcją Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.  !

             

             Wyniki konkursu:

            Klasy pierwsze

            I m Aleksandra Szczupak klasa I d

            II m Zwierzyński Stanisław klasa I a

            III m Lubiński Stanisław klasa I b

            Wyróżnienia

            Wojciech Pluskota klasa I b

            Mikołaj Radzikowski klasa I a

            Psuty Marcel klasa I a

            Klasy drugie

            Im Filip Samulski klasa II c

            II m Zuzanna Kopydłowska klasa II b

            III m Maurycy Chudy klasa II c

            Wyróżnienia

            Karolina Popielińska klasa II a

            Marcel Możdżeń klasa II c

            Amelia Kosicka klasa II d

            Klasy trzecie

            I m Rozalia Kubiak klasa III b

            II m Natasza Nowotnik klasa III c

            III m Pola Jeska klasa III b

            Wyróżnienia

            Wanessa Szafrańska klasa IIIa                                                                                                                                      Lena Ligocka klasa III b                                                                                                                                           Stanisław Jaworek klasa III c

            Wszystkie prace, które wzięły udział  w konkursie można podziwiać na wystawie przy wejściu do szkoły. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za przepięknie wykonane prace.

             

                                                                                                                                      Gratulujemy zwycięzcom!

             

             

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w klasach I-III. 

          •  

            10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zastanawialiśmy się na tym jak o nie zadbać. Wiemy jak ważną rzeczą jest spędzanie czasu z rówieśnikami w przyjaznej atmosferze. Dlatego w tym dniu, który również był DNIEM GIER PLANSZOWYCH, spędziliśmy czas grając z kolegami w nasze ulubione gry.

             

          • Warsztaty plastyczne

          •  

            W dniach 6 października oraz 11 października uczniowie  klas IIa i IIIc oraz IIIa i IIIb wzięli udział w  warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Fundację Piękniejszego Świata w Skłudzewie. Szczególnie przygotowane otoczenie jest idealnymi bezpiecznym miejscem do realizacji programu edukacji plastycznej inspirowanej przyrodą.Przed rozpoczęciem warsztatów uczniowie zwiedzili teren wokół pałacu i spacerowały alejkami, usłanymi jesiennymi liśćmi. Poprzez opowieści i śpiew gospodarza, pana Leszka, dzieci zostały wprowadzone w niezwykłą atmosferę tego miejsca. Spotkaniez właścicielem Fundacji było bardzo ciekawe i  inspirujące. Uczniowie mieli możliwość poznania zasobów dzieł plastycznych w pracowniach Fundacji.  Wyjątkowym dziełem okazał się żyrandol wykonany z kolorowych szkiełek, który poruszony wybrzmiewał, jak padający deszcz. Po części wstępnej, nadszedł czas na działalność twórczą. Tym razem uczniowie mieli okazję modelować w glinie, tworząc z dużym zaangażowaniemi radością oryginalne szkatułki, zwierzęta i płaskorzeźby.

          • Wyjazd do teatru

          • Dn.19 października 2022 r. uczniowie klas: 7a, 7b, 8a i 8e wraz z opiekunami udali się do inowrocławskiego teatru na spektakl pt. „Balladyna” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.

            Głównym wątkiem spektaklu było dążenie do władzy za wszelką cenę. Balladyna, aby zostać królową, zabijała wszystkich, którzy stanowili dla niej przeszkodę. Aktorzy  wczuli się w role, przejmująco i z wyczuciem  je odgrywali. Scenografia pobudzała wyobraźnię widzów, a gra światła oddawała tragizm wydarzeń. 

              Warto było zobaczyć adaptację lektury Juliusza Słowackiego.

              Uczniom towarzyszyli ich opiekunowie:

            p. A. Wojciechowska, p.A. Pukaczewska,  

            p. A. Glonek, p. E. Kowalska.