Code Week to coroczne wydarzenie, które promuje programowanie i umiejętności cyfrowe wśród ludzi w każdym wieku. W ramach Code Week organizowane są różnorodne warsztaty, zajęcia i wydarzenia, które zachęcają do nauki programowania w kreatywny sposób.
Nasza szkoła również zaangażowała się w Code Week, organizując specjalne zajęcia dla uczniów.
W klasach I-III kodowaliśmy na zajęciach lekcyjnych, na zajęciach dodatkowych i w świetlicy szkolnej. Uczniowie odkodowywali dyktanda graficzne, starannie kolorując kwadraty według podanego kodu, odczytywali ukryte hasła. Ponadto poruszali się zgodnie z zakodowaną sekwencją poleceń ruchu po macie do kodowania zarówno tej offline, jak i w wersji wirtualnej korzystając ze strony akademia.uczymydzieciprogramowac.pl Uczniowie także na ekranach monitorów układali bloczki z poleceniami w celu uruchomienia postaci, wykorzystując aplikacje dołączone do przedmiotu edukacja informatyczna przez wydawnictwa ale także te ze strony digipuzzle.net. Dużo zabawy było przy kodowaniu z użyciem kolorowych kubeczków przy budowaniu wież zgodnie z podanym kodem kolorów i układów. Programem, który bardzo spodobał się uczniom był Scratch.mit.edu, w którym trzecioklasiści stworzyli prostą grę: kot i mysz oraz animację z liter swojego imienia.
W klasach IV-VII uczniowie korzystali z platformy code.org która wprowadza uczniów w świat programowania i zabawy z kodowaniem. Mogli skorzystać z narzędzi dostępnych na tej stronie do stworzenia własnej wersji gry Flappy. Dzięki programowi "Minecraft: Hour of Code", Angry Birds, RunMarco uczniowie mogli w prosty sposób kodować, ucząc się logicznego myślenia i programowania.
Na korytarzu została umieszczona gazetka na której przedstawione zostały różne sposoby kodowania wiadomości, chętni mogli rozwiązać zakodowane zadania.
Uczniowie na kółku informatycznym korzystali z małych robotów Ozobotów. Stworzyli tory, na których Ozoboty poruszały się zgodnie z wprowadzonymi przez uczniów komendami w postaci kolorowych kodów.
Uczniowie klas starszych wykorzystali swoje umiejętności, które zdobyli na zajęciach chemii i informatyki. Otrzymali zadanie odczytania nazw pierwiastków chemicznych zakodowanych w systemie binarnym, wykorzystując kod ASCII.
Tydzień ten dał możliwość kształtowania logicznego i algorytmicznego myślenia. Był dla uczniów fascynującym etapem nauki, łączącym zabawę z edukacją, wprowadzając uczniów w podstawy programowania.