Z okazji dnia Aktywna majówka zorganizowanego i przygotowanego przez Samorząd Uczniowski uczniowie kl. IV – VI zrobili sobie zdjęcia przed przygotowaną z tej okazji fotościanką kwiatową.
Aktywna Majówka
- 9
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W bieżącym tygodniu w związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w budynku przy ul. Głównej przygotowano wystawę prezentującą zalety czytania książek. Podczas godziny wychowawczej uczniowie obejrzeli filmy „Jak powstaje książka?” oraz "Dlaczego warto czytać?", a następnie klasy 4a i 5d wraz z wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę szkolną. Ponadto uczniowie klas 4 wykonali plakaty promujące czytelnictwo.
KANDYDAT NA PATRONA SZKOŁY - Maria Skłodowska - Curie
Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Społeczność Uczniowska spośród trzech zgłoszonych propozycji wybrali kandydata na patrona. Została nim MARIA SŁODOWSKA - CURIE uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną.Za jej kandydaturą na patrona - SP Janikowo opowiedziało się 490 osób spośród 780 głosujących (rodziców, nauczycieli i uczniów).
Krystyna Wesołowska
Dyrektor szkoły
Sprzątamy dla Polski
Dnia 21.04.2023 grupa uczniów kl. IV – VI z naszej szkoły w budynku przy ul. Głównej uczestniczyła w akcji „Sprzątamy dla Polski”. Przedsięwzięcie organizuje Stowarzyszenie „Dla Polski”. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Akcja polegała na grupowym, zorganizowanym oczyszczaniu terenów zielonych z niepożądanych śmieci oraz odpadów. Uczniowie klas IV-VI zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły oraz tereny zielone przy ul. Głównej. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Opiekunowie akcji pani Magdalena Ciesielska oraz pani Olga Pawnuk.
10
Wycieczka klas piątych –Szkoła Leśna na Barbarce
nia 21 kwietnia 2023 r. w ramach obchodów Dni Ziemi uczniowie klas piątych naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ekologicznych. Tematem przewodnim było hasło „ STOP ZMIANOM KLIMATU”. Z prezentacji dowiedzieliśmy się , że nasz klimat bardzo zmienia się, jakie czekają na nas zagrożenia przyrodnicze i cywilizacyjne w związku z ociepleniem klimatu. Pani przewodnik uświadomiła nam , jak my sami możemy zapobiegać tym zmianom. Po prezentacji uczniowie wzięli udział w podchodach, związanych z ociepleniem klimatu, rozwiązując kolejne zadania. Gra terenowa odbyła się na terenie szkoły leśnej. Na koniec zadania zostały sprawdzone , a ich wykonanie było na 6! Ozdobione torby z hasłem przewodnim uczniowie przywieźli ze sobą. Był to prawdziwy dzień ekologiczny.
4
Doświadczalnie
Czytamy, bo lubimy
W związku z tym, że fantastyczna wiosenna pogoda dopisała, uczennice i uczniowie klas 1c i 4a spotkali się w piątek 21 kwietnia na szkolnym boisku przy ulicy Głównej, by zrealizować kolejne zadanie w ramach projektu “Czytamy, bo lubimy”. Tym razem pierwszoklasiści i czwartoklasiści wspólnie poszukiwali ukrytych w tekście bohaterów baśni. Był ruch, zabawa, współpraca, nauka, a przede wszystkim spotkanie i budowanie relacji. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycielki: Elżbietę Ciesielską i Jolantę Zaletę.
„Żyj bez nałogów – aktywnie spędzaj czas wolny”
W sobotę 22.04.23 r. grupa uczniów wraz z opiekunami p. Martą Nogajczyk, p. Anną Pluskotą oraz p. Jackiem Żukowskim w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Żyj bez nałogów – aktywnie spędzaj czas wolny” wyjechała na krytą pływalnię do Mogilna. W czasie pobytu na pływalni młodzież oprócz zajęć z pływania korzystała z basenu rekreacyjnego oraz zjazdów ze zjeżdżalni.
Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe.
Konkurs Wiedzy Antycznej
19 kwietnia br. w budynku przy ul. Głównej odbył się Konkurs Wiedzy Antycznej skierowany do uczniów klas piątych i szóstych. Organizatorki, pani J. Witkowska i E. Twarużek, przygotowały go w atrakcyjnej dla uczestników formie - w postaci quizu internetowego. Musieli oni odpowiedzieć na 60 pytań związanych z mitologią grecką, frazeologią i historią epoki starożytnej. Najwięcej poprawnych rozwiązań zgromadził uczeń klasy 5d Rafał Czerwiec. Drugie miejsce w rankingu zajęła Nina Klucznik z klasy 5c, a na trzecim stopniu podium stanął przedstawiciel klasy 6c - Karol Hulisz.
Emocji nie brakowało, zwłaszcza w finale, gdzie ważyły się losy kilkorga uczniów walczących o zwycięstwo. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy się dobrze bawili. Kolejnych znawców mitów zapraszamy w przyszłym roku!
Akcja "Żonkile"
80 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Aby uczcić tę rocznicę wzięliśmy udział w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Klasy 4-6 wysłuchały opowiadania "Takich dwóch jak nas trzech" o trudnej przyjaźni w czasach wojny, a starsi uczniowie obejrzeli film "Zdążyć przed Panem Bogiem".
Nie zabrakło też żonkili - symbolu akcji.
#ŁączyNasPamięć
SZKOLNY KONKURS Z FIZYKI
Konkurs Mistrz Pamięci kl. IV - VI
18 kwietnia odbył się Finał szkolnego konkursu Mistrz Pamięci kl. IV- VI.
Zwycięzcy klasowych rozgrywek zmierzyli się w grze Memory.
Wszyscy uczestnicy wykazali się znakomitą pamięcią oraz koncentracją.
Finalistkami zostały :
I miejsce- Helena Stachura kl. IV c
II miejsce - Halina Radoń kl. VI d
III miejsce- Maja Dolecka kl. V d
Zwyciężczyniom oraz Uczestnikom Finału bardzo serdecznie gratulujemy !
Organizatorkami konkursu były: p. Beata Banaszkiewicz, p. Iwona Knasiak- Jonatowska oraz p. Marta Nogajczyk .
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała p. Olga Pawnuk.
Apel Pamięci z okazji Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia br. z okazji Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w patriotycznej uroczystości - apelu przy Dębach Pamięci posadzonych przez społeczność Szkoły Podstawowej w Janikowie.
W kwietniu 2010 roku posadziliśmy Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Aleksandrowi Plucińskiemu, który pochodził z pobliskiego Strzelna, a rozstrzelany został przez NKWD w 1940 r. w Charkowie.
W listopadzie 2018 roku - w rocznicę stulecia państwa polskiego posadziliśmy natomiast drugie drzewo - Dąb DLA NIEPODLEGŁEJ.
Co roku społeczność szkoły spotyka się przy tych Dębach, by upamiętnić kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej właśnie w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, by nie zapomnieć o Polakach pomordowanych w 1940 r. w Katyniu i Charkowie, by oddać cześć tym, którzy walczyli dla naszej ojczyzny, a potem zginęli w okrutny sposób.
W Apelu Pamięci udział wzięła p. dyrektor naszej szkoły Krystyna Wesołowska wraz z wicedyrektorami: p. Danutą Świetlik i p. Piotrem Zaletą.
Dziękujemy za obecność przybyłym na Apel Pamięci gościom:
- p. Grzegorz Czerwiński - przewodnicząc Rady Miejskiej w Janikowie,
- p. Agata Gilas–Pyzik – radna Gminy Janikowo, kierownik Świetlicy Środowiskowej „Urwisy” oraz Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor + w Janikowie,
- p. Michał Zdeb – dyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Janikowie,
- p. Grzegorz Płuciennik – kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janikowie,
- p. Grzegorz Wesołowski – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Janikowie.
Szczególnie miło nam było powitać delegację janikowskich seniorów z Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor +, która włączyła się aktywnie w przebieg patriotycznego spotkania i usłyszeliśmy przejmujący wiersz w wykonaniu pana Jana.
Wszyscy nasi goście otrzymali okolicznościową jednodniówkę „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
W Dniu Ofiar Zbrodni Katyńskiej nasz Apel Pamięci odczytali Agata Skupin i Rafał Biłoszewski. Pieśń „Dziś idę walczyć” (słowa J. Szczepański, muzyka M. Godlewska) usłyszeliśmy w pięknym wykonaniu dwóch uczennic: Weroniki Rochowiak i Mai Gruba, by potem wsłuchać się w legendarną już pieśń „Mury” (słowa J. Kaczmarski, muzyka L. Llach). W strojach Kujawiaków zaprezentowali się Aleksandra Balcer, Mikołaj Karbownik i Maksym Stasiuk, a obsługę techniczną zapewnili Jakub Jóźwiak i Jakub Boruch. Poczet flagowy wystąpił w składzie: Maja Jaworska, Laura Dworczak, Patryk Ignaszak, Mikołaj Strzyżewski. Uroczystość prowadziła Zuzanna Krysztofiak.
Uroczystość przygotowali nauczyciele: p. Maria Lewandowska, p. Marta Jankowska, p. Małgorzata Paluch p. Katarzyna Pieniążek i p. Jacek Czubachowski oraz pracowników obsługi naszej szkoły. Koordynator działań - p. Danuta Świetlik.
Pamiętajmy, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień. Wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach i rocznicach.
Opracowanie: D. Świetlik
1
Doświadczalnie na chemii
Od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły przygotowują różnorodne doświadczenia , które później przedstawiają swoim rówieśnikom na lekcjach chemii. Celem podjętych działań jest wyzwolenie pasji praktycznego poznawania przedmiotu oraz rozbudzanie kreatywności wśród młodzieży.
5
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
W dniach 3-5 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Relacja z tych dni.
PROGRAM WIELKANOCNY DLA KLAS I-III
5 kwietnia 2023 uczniowie klas I a i I b pod opieką pań: Beaty Cegielskiej i Lucyny Podolskiej – Radzikowskiej, zaprosili swoich kolegów z klas I-III na wielkanocny program artystyczny. W czasie tego programu pierwszaki przybliżyły widzom zwyczaje i tradycje wielkanocne. Nie zabrakło również prawdziwego dyngusa! To był wesoły dzień, który wszystkich wprowadził w świąteczny nastrój.
2
KUJAWSKIE ZWYCZAJE WIELKANOCNE
3 kwietnia 2023 w Domu Kultury uczniowie klas I a i I b wystąpili w programie artystycznym przybliżającym kujawskie zwyczaje wielkanocne. Na występ dzieci wraz z paniami wychowawczyniami, zaprosiły rodziców, rodzeństwo oraz babcie i dziadków. Zaproszeni byli również Państwo z Dziennego Domu Senior+ oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej Urwisy. Pierwszaki w barwnym i rozśpiewanym programie pięknie się zaprezentowały, a ich występy spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Małych artystów przygotowały panie: Beata Cegielska i Lucyna Podolska – Radzikowska. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Domu Kultury za pomoc w zorganizowaniu występu pierwszaków.
6
Szkolny konkurs plastyczny WESOŁA WIELKANOC
Na tegoroczny konkurs wpłynęły 53 prace z klas I, II i III. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów, których prace wyróżniały się pomysłowością i kreatywnością.
Oto lista osób nagrodzonych i wyróżnionych:
2KLASY PIERWSZE
miejsce I: Marcel Psuty kl. I a
miejsce II: Nadia Sobecka kl. I b
miejsce III: ex aequo Natalia Radzikowska kl. I a i Olaf Jastrzębski kl. I a
wyróżnienie: Stanisław Zwierzyński kl. I a
KLASY DRUGIE
miejsce I: Filip Wiśniewski kl. II d
miejsce II: Julia Chrobak kl. II a
miejsce III: Lena Zimna kl. II d
wyróżnienia: Jan Konopacki kl. II d i Amelia Woźniak kl. II c
KLASY TRZECIE
miejsce I: Antoni Gralak kl. III b
miejsce II: Miłosz Mocek kl. III a
miejsce III: Kacper Trześniewski kl. III b
wyróżnienia: Mateusz Bednarek kl. III a i Kornelia Sobańska kl. III b
Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy!
GIEŁDA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Nasza Giełda Szkół Ponadpodstawowych to już historia. Wiemy, że nasi uczniowie są zachwyceni, że mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dzięki temu, zdobyli cenną wiedzę o kierunkach nauczania w poszczególnych szkołach i zaczynają z entuzjazmem planować przyszłość zawodową. Dziękujemy wszystkim przedstawicielom szkół ponadpodstawowych: uczniom, dyrektorom i nauczycielom, którzy poświęcili swój czas dla naszych ósmoklasistów. Było nam ogromnie miło, gościć Was w progach naszej placówki.
13
Szczegóły niebawem....😁👍
Przygotowujemy się do nowego wydarzenia w naszej szkole. Do promocji wykorzystamy sprzęt pozyskany w ramach Laboratoriów Przyszłości i Canvę. Szczegóły niebawem....
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie