MARIA SKŁODOWSKA- CURIE
Maria Skłodowska Curie- Była prekursorką nowej gałęzi chemii- radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków, które nazwała: rad i polon.
Odkryty przez Marię Skłodowską Curie polon - pierwszy z dwóch zidentyfikowanych i opisanych pierwiastków, został nazwany tak na cześć Polski.
Odkrycie to miało ogromne znaczenie dla rozwoju chemii, fizyki i medycyny. Było impulsem do rozwoju tych dziedzin naukowych oraz walki z rakiem.10 grudnia 1903 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano Marii Skłodowskiej - Curie i jej mężowi Piotrowi Curie, 10 listopada 1911 roku Szwedzka Akademia Królewska przyznała jej Nagrodę Nobla - tym razem w dziedzinie chemii.
Maria Skłodowska -Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i pierwszą kobietą, która pracowała na wyższej uczelni w charakterze pracownika naukowego.
Jest jedną z czterech osób na całym świecie, które dwukrotnie uhonorowano Nagrodą Nobla.
W czasie I wojny światowej wspierała francuskie wojsko, dostarczając aparaty rentgenowskie, które umożliwiały diagnostykę poszkodowanych żołnierzy w warunkach polowych. Prowadziła wówczas także szkolenia z obsługi aparatury. Wykorzystanie zdjęć rentgenowskich pozwalało na podjęcie precyzyjnego leczenia rannych.
Maria Skłodowska Curie była osobą pracowitą, utalentowaną, pełną pasji. Niezłomną w dążeniu do osiągania celów, zdolną do poświęceń dla drugiego człowieka.