- CZERWIEC 2024
OPERACJA SZKOŁA W KLASACH 1-3
Wraz z zakończeniem Roku Szkolnego spływa do nas wspaniała wiadomość
Jest to wygrana w programie "Operacja szkoła". Zajęcia realizowane były pod opieką p. Agnieszki Oreszczenko
#operacjaszkola
#czasdzieci
#mediarodzina
- CZERWIEC 2024
- Maj 2024
Teatr Kamishibai
Teatr Kamishibai wywodzi się z Japonii. To drewniany magiczny teatrzyk służący do prezentowania ilustracji podczas czytania czy opowiadania historii, który już nasi uczniowie dobrze znająTym razem uczniowie klas I-III poznali baśń pt. „Brzydkie Kaczątko i „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.
Kamishibai okazało się świetną formą opowiadania historii, która wciągnęła dzieci i pozwoliła im na chwilę oderwania się od rzeczywistości a nawet wcielenia się w rolę czytającego historię
Z pewnością jeszcze nie raz będziemy korzystać z tej formy teatrzyku, aby dzielić się magicznymi historiami z naszymi uczniami.
Galeria:
- Maj 2024
- Maj 2024
Mój ulubiony bohater książkowy
Wyniki konkursu czytelniczo-plastycznego "Mój ulubiony bohater książkowy"
W kwietniu był ogłoszony szkolny konkurs czytelniczo plastyczny pt. "Mój ulubiony bohater książkowy" dla uczniów klas I-II. Informujemy, że został rozstrzygnięty
Po przeanalizowaniu nadesłanych prac jury w składzie :
1. Olga Pawnuk
2. Katarzyna Pieniążek
3. Agnieszka Oreszczenko
wyłoniło zwycięzców w kategorii klasy pierwszej:
1-miejsce
Julia Maksim kl. Ib
Aleksander Piotrowski KL. Id
2-miejsce
Mikołaj Koteras kl. Ib
3-miejsce
Jadwiga Majka kl. Ib
w kategorii klasy drugiej:
1-miejsce
Wiktoria Łożyńska kl. IIb
Magdalena Głowińska kl. IIc
2-miejsce
Hanna Babiarz kl. IIa
3-miejsce
Zuzanna Kurek kl. IIa
Aleksandra Głodek kl. IIc
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za zaangażowanie!
Galeria:
- 30.04.2024
OPERACJA SZKOŁA- program edukacyjny<br /> <br />
W bibliotece szkolnej pojawił się fragment dżungli a to za sprawą trzeciego wyzwania Operacji Szkoła !
Zrealizowaliśmy wyzwanie Królowa Dżungli. Podczas zajęć nie obyło się bez czytania fragmentów książki oczywiście „Królowa Dżungli”, a ponadto pierwsza grupa wykonała scenografię Dżungli natomiast druga grupa trzecioklasistów wykonała niezbędny sprzęt detektywa -lornetkę ! Zapraszamy do galerii zdjęć !
NOC W BIBLIOTECE
Nasza młodzież może i nie lubi za dużo czytać
, ale bibliotekę jako miejsce w przestrzeni szkolnej uwielbia.
Dobrze się tu czują, fajnie spędzają czas i mają szansę no budowanie pozytywnych relacji rówieśniczych.
Dlatego dla nich warto zarwać nockę. Bo NOC
w bibliotece jest zawsze wyjątkowa. Było literacko, baśniowo i zagadkowo. Udało się również odnaleźć czarnego kota,
który na szczęście nie przyniósł nam pecha.
Uczniowie już pytają kiedy kolejna noc
hmmm
może za rok?
LINK DO GALERII
- 24.04.2024
OPERACJA SZKOŁA- program edukacyjny
Za nami drugie wyzwanie Operacja Szkoła wykonane! Tym razem poznaliśmy przygody Tiiril i Olivera, którzy szykują się na imprezę z okazji Halloween. Uczniowie wysłuchali pierwszego rozdziału książki „Operacja Kociołek Czarownicy”, wykonali zabawę na spostrzegawczość oraz na podstawie usłyszanego tekstu pierwszego rozdziału sporządzili wspólnie mapę , na której umieścili istotne punkty zawarte w historii. Trzeba przyznać, że mapa super im wyszła i wszystkie usłyszane szczegóły zostały zaprezentowane.Dzieci bardzo się cieszyły z możliwości tworzenia mapy oraz opowiadania o niej, co pomogło im w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo, czytanie pozwoliło im na lepsze zrozumienie tekstu oraz rozbudzenie pasji do czytania. Całe zajęcie przyniosło wiele radości i korzyści edukacyjnych dla dzieci.
Wkrótce trzecie ostatnie wyzwanie z programu Operacja Szkoła!
- 23.04.2024
23 kwietnia Dzień Książki!
Jednym z założeń programu profilaktyczno-wychowawczego jest rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz działania sprzyjające zwiększeniu aktywności czytelniczej uczniów poprzez wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze.
W trakcie obchodów Światowego Dnia Książki uczniowie klas pierwszych zdobyli wiedzę na temat dobrego wychowania. Przeprowadzone zajęcia w bibliotece pomogły im zrozumieć, jak ważne jest właściwe zachowanie. Korzystając z przykładu głównego bohatera książki "Fenek", dzieci mogły poznać dobre nawyki i zasady, które będą im towarzyszyć w życiu codziennym. Dzięki spotkaniom w bibliotece przekonujemy, że literatura dziecięca może być skutecznym narzędziem edukacyjnym, uczy odpowiedzialności i pomaga kształtować pozytywne postawy. Dlatego też należy zachęcać młodych ludzi do czytania, aby rozwijać ich umiejętności społeczne i kształtować ich osobowość.
- 19.04.2024
Operacja Szkoła
W kwietniu włączyliśmy się do programu edukacyjnego "OPERACJA SZKOŁA", którego celem jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej, zorganizowanym przez "Grupa Czas Dzieci" i Wydawnictwa Media Rodzina na podstawie serii książek "Operacja…" Jørn Lier Horsta.
W ramach programu w bibliotece organizowane są zajęcia edukacyjne, podczas których poznajemy przygody Tiril i Olivera z Biura Detektywistycznego.
Pierwszym wyzwaniem, którego się podjęliśmy to Operacja Wrak! Podczas zajęć w bibliotece uczniowie wysłuchali fragmentów książki zilustrowanej w programie Power Point, przygotowanej specjalnie na to spotkanie! Ponadto dowiedzieli się czym jest komiks i oczywiście stworzyli samodzielnie swoją historię w postaci komiksu za pomocą kredek i pisaków. Natomiast druga grupa także realizowała wyzwanie z Operacja Wrak i ich zadaniem było wymyślenie historii i zobrazowanie jej w formie komiksu ale z wykorzystaniem programu Paint. Wkrótce kolejne wyzwania Operacji Szkoła!
Galeria:
- 05.04.2024
Wizyta w bibliotece szkolnej
5 kwietnia szkolną bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy Smerfów z Przedszkola „Słoneczko” w Janikowie. Podczas spotkania uczniowie zerówki zapoznali się z biblioteką szkolną. Dowiedzieli się jak dbać o książki i się czym różni się biblioteka od księgarni.
Ponadto jak to w bibliotece bywa, nie obyło się bez czytania
Dzieci poznały przygody Gucia, dowiedziały się czym jest dzielenie się z innymi i wykonały zadania związane z przeczytanym tekstem.
Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem i z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach.
Światowy Dzień Poezji
21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny,obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie. Poezja łączy ludzi, skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych, wymaga od nas wyjścia poza schemat oraz wnikliwej uwagi.
W naszej szkole również postanowiliśmy, że powitamy wiosnę poetyckim akcentem.
Z tej okazji uczniowie klas II-III mieli przyjemność uczestniczyć w apelu, podczas którego wysłuchali znane i mniej znane utwory polskich poetów, a także wysłuchali piosenek, których także autorami byli bohaterowie dzisiejszego dnia.
Poetycki akcent w pierwszym dniu wiosny wywołał sporo uśmiechów na twarzach
Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i uczestnictwo w apelu i zachęcamy wszystkich do czytania poezji
GALERIA:
- 3.03.2023
Międzynarodowy Dzień Pisarzy 1.03.2024.
3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy i z tej okazji uczniowie klasy III c uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Podczas spotkania poznali historię książki, jaka jest droga książki od autora do czytelnika oraz wcielili się w pisarzy i stworzyli w zadaniu humorystyczne historyjki.
Od 1984 roku na całym świecie celebruje się Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek. 3 marca, czyli dzień, w którym pamiętamy nie tylko o czytaniu i naszych ulubionych książkach, lecz przede wszystkim o ich twórcach. Wszystkiego najlepszego, drodzy pisarze i pisarki !
GALERIA:
Bądźmy dobrzy dla zwierząt
W ramach programu Czytamy z klasą i Modułu II " Bądźmy dobrzy dla zwierząt", uczniowie klasy 2c spotkali się w bibliotece szkolnej, aby zapoznać się z wierszami Wandy Chotomskiej. Bohaterami wierszy były oczywiście zwierzęta. Po spotkaniu z poezją, uczniowie wykonali zadanie zaproponowane przez panią bibliotekarkę . Dziękujemy za wspaniałą lekcję!
GALERIA:
- 01.12.2023
- 29.11.2023
Andrzejkowe wróżby w bibliotece
- 20.11.2023
MISIOWY CZAS
Również biblioteka szkolna włączyła się w akcję „Misiowy Czas”. Z tej okazji dla wszystkich -czytelników czekała wystawka książek do wypożyczenia o tematyce oczywiście misiowej!. Ponadto drugoklasiści podczas spotkań z panią z biblioteki dowiedziały się nie tylko co to jest Dzień Pluszowego Misia ale także ciekawostek o prawdziwych niedźwiedziach!
A trzecioklasiści podczas zajęć multimedialnych w bibliotece tworzyli plakat w aplikacji Word z tej okazji i rozwiązywali quizy także w temacie misiowym! To był udany tydzień z misiową przygodą!
GALERIA 👇
- 16.11.2023
Spotkanie z Kamishibai
Uczniowie klasy I c miały okazję już po raz drugi poznać japoński teatrzyk Kamishibai, w którym obejrzały i wysłuchały bajkę pt. „Noc w bibliotece”. Dzieci wysłuchały z zaciekawieniem opowieści, w której aż roiło się od bajkowych postaci.
- 13.11.2023
Biblioteka szkolna I-III zaprasza do wypożyczania książek! Mamy ponad 130 nowych książek – są to dary od uczniów i nauczycieli. Za wszystkie książki bardzo dziękujemy, a uczniów zapraszamy do wypożyczania książek
- 5.11.2023
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966) i to właśnie z tej okazji w piątek nasza biblioteka gościła klasę III c. Chętni uczniowie przebrali się za postacie z bajek i wypowiedziały się na ich temat. Podczas zajęć wysłuchali bajki w formie teatrzyku Kamishibai pt. „Noc w bibliotece”. Ponadto były zagadki baśniowe, puzzle do ułożenia i zagadki multimedialne. Wszyscy wykazali się wiedzą i zamiłowaniem do bajek odgadując zagadki. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to dobra okazja do popularyzacji bajek wśród uczniów w każdym wieku!
Galeria 👇
- PAŹDZIERNIK 2023
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Od wielu lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Także w naszej szkole październik stał się czasem szczególnej obecności biblioteki w życiu szkolnej społeczności. Na naszych czytelników czekały atrakcje, o których już wspominaliśmy wcześniej. Dzieci bardzo chętnie odwiedzały bibliotekę i wypożyczyły książki i niewątpliwie do najlepszych atrakcji zapewne zaliczyły „książkę w ciemno” i kolorowe zakładki , które rozchodziły się codziennie jak świeże bułeczki. Strzałem w dziesiątkę okazały się także spotkania z teatrzykiem Kamishibai. Mamy nadzieję, że nasza szkolna biblioteka zawsze będzie pełna różnych aktywności i niezawodnych czytelników.
ZAPRASZAMY DO GALERII 👇👇👇
- PAŹDZIERNIK 2023
Czas na podsumowanie październikowych działań w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek 2023.
Czas na podsumowanie październikowych działań w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek 2023.
Udało się nam wspólnie z Klubem Czytelnika zorganizować akcję: Noc Bibliotek - wieczorne spotkanie w bibliotece na Szkolnej, Bookflixa - co cztamy w październku, akcję wspólnego czytania Dziadów z seniorami z Domu Dziennego Senior + w Janikowie i uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z panią Anną Czerwińską- Rydel, autorką wielu książek dla młodzieży m.i. "W poszukiwaniu światła" . Księgozbiór na Szkolnej wzbogacił się znacznie o książkowe dary dla naszej biblioteki. Najważniejsze jednak jest to, że do Klubu wstępują kolejni członkowie
A w listopadzie czytamy nowości w ramach akcji CZYTAJ.PL
GALERIA👇👇👇
- 31.10.2023
Klub Czytelnika gościł dzisiaj w Dziennym Domu Senior +, gdzie wsaniale bawiliśmy się przy wspólnym czytaniu II cześć Dziadów, Adama Mickiewicza. Dziękujemy że mamy takie miejsce, gdzie możemy zarażać miłością do literatury i promować czytelnictwo. Nasi gospodarze pięknie przygotiwali scenografię i zadbali o każdy detal w naszym projekcie. Dziękujemy Paniom @KamilaWejman i @Joanna Wojciechowska. Jak zawsze było wsaniale
Wystąpili uczniowie: Ewelina Wilczek, Zuzanna Pawłowska, Halina Radoń, Jakub Kopruszynski, Krzysztof i Radosław Przygodzcy, Adam Światkowski. Opiekun młodzieży pani Katarzyna Pieniążek
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
Co to będzie....co to będzie..."
GALERIA 👇👇👇
- 23.10.2023
KSIĄŻKA TYGODNIA
- 16.10.2023
- PAŹDZIERNIK 2023
Ulubiona książka z dzieciństwa
- 13.10.2023
SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
W piątek 13 października gościliśmy w naszej szkole
Panią Annę Czerwińską- Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, społecznej i historycznej
. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości
kierownika Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Janikowie p. Zofii Wrzeszczyńskiej, która przedstawiła nam swego gościa. Z pisarką rozmawiali uczniowie
klas siódmych. Pani Anna Czerwińska - Rydel zainteresowała
nas swoją serią powieści biograficznych skierowanych do młodych czytelników, a opowiadających o losach sławnych Polaków. Jedną z tych książek autorka poświęciła naszej patronce
Marii Skłodowskiej - Curie. Mogliśmy wysłuchać ciekawych
historii związanych z tworzeniem powieści oraz zadać pytania
. Pisarka cierpliwie i barwnie na nie odpowiadała. Po spotkaniu chętni zakupili egzemplarze wybranej przez siebie powieści i poprosili gościa o autograf
. Nie co dzień mamy okazję rozmawiać z prawdziwym twórcą, więc była to dla nas wyjątkowa chwila.
Zapraszamy do galerii 👇👇👇
- 12.10.2023
Spotkania z Kamishibai w bibliotece szkolnej👍🙂
W październiku odbyły się pierwsze spotkania z teatrzykiem Kamishibai. Teatr Kamishibai wywodzi się z Japonii. To drewniany magiczny teatrzyk służący do prezentowania ilustracji podczas czytania czy opowiadania historii. W ten niezwykły sposób będą mogli uczniowie z klas I-III poznać różne historie. Pierwszymi słuchaczami naszego teatrzyku Kamishibai stali się pierwszoklasiści z naszej szkoły, kolejno będą zapraszani uczniowie ze starszych klas. Dzieci poznały fascynującą baśń o niezwykłych przygodach drewnianego pajacyka – Pinokia, którą z dużą uwagą i zaciekawieniem obejrzały i wysłuchały.
Galeria zdjęć:
- 10.10.2023
Klub czytelnika
Uczniowie z naszego Klubu Czytelnika udali się z wizytą do Środowiskowego Domu Samopomocy i Dziennego Domu Seniora w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W taki ciekawy sposób realizujemy promocję czytelnictw I zarażamy miłością do książek.
- 9.10.2023
- 02.10.2023
Październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik miesiącem Bibliotek Szkolnych ! W tym roku tematem przewodnim jest hasło– „biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Z tej okazji dla uczniów klas I-III w bibliotece czekać będą niespodzianki!
Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów do:
- oglądania i przeczytania gazetki okolicznościowej promującej czytelnictwo pt. „ Czytaj książki”, która będzie zaprezentowana na tablicy przed wejściem do biblioteki szkolnej,
- spotkań w Bibliotece Szkolnej z Kamishibai z niezwykłym teatrem obrazkowym!
Ponadto w bibliotece w miesiącu październik czekać będą atrakcje dla uczniów takie jak:
- książka w ciemno - książka do wypożyczenia zapakowana w kolorowy papier- zrób sobie niespodziankę i wypożycz książkę w ciemno
- zakładka do książki dla uczniów wypożyczających - w jednym z tygodni października będą rozdawane kolorowe zakładki do książki
- słodka niespodzianka - w niespodziewany dzień uczeń wypożyczający książkę będzie poczęstowany słodkim przysmakiem
- ciekawe propozycje - wystawka ciekawych książek do wypożyczenia
Wszystkie atrakcje czekają na uczniów w Bibliotece Szkolnej w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych do wyczerpania zapasów. Zapraszamy!
- 2.10.2023
- 29.09.2023
OGÓLNPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W KLASACH I-III
Czytanie to dobry pomysł na nudę, a czytać można wszystko! 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten jest obchodzony od 2001 roku. W naszej szkole również przyłączono się do tej pięknej akcji. Panie z biblioteki wraz z uczniami z klas V i VI odwiedziły najmłodszych czytelników w ich salach lekcyjnych i po krótkim omówieniu istoty święta, czytały uczniom bajki i opowiadania autorstwa Janiny Porazińskiej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był okazją do integracji uczniów a także okazją do wprowadzenia najmłodszych w świat książek!GALERIA ZDJĘĆ:
- 29.09.2023
Spotkanie w bibliotece z Marią Skłodowską-Curie
Dzisiejszego dnia klasa II c uczestniczyła w zajęciach w bibliotece
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się ciekawostek z życia Marii Skłodowskiej -Curie, wysłuchali specjalnie przygotowanego tekstu, do którego później rozwiązywali quiz . Dla uczniów czekało także wyzwanie – układanie puzzli z wizerunkiem naszej bohaterki. Trzeba przyznać, że ta część zajęć drugoklasistom podobała się najbardziej.
LINK DO GALERII ZDJĘĆ:
- 28.09.2023
Mamy nowe książki
Księgozbiór szkolnej biblioteki wzbogacił się o piękne wydawnictwa o naszej patronce Marii Skłodowskiej- Curie. Uczniowie będą mogli poszerzać wiedzę i czytać o ciekawym i owocnym życiu noblistki. Dziękujemy Radzie Rodziców przy SP Janikowo, że pamiętała również o czytelnikach
- Wrzesień 2023
- wrzesień 2023
Narodowe Czytanie
Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. W tym roku do akcji włączyli się także najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu powieści "Nad Niemnem", a także dowiedziały się ciekawostek z życia Elizy Orzeszkowej.
Zapraszamy do galerii. Kliknij w zdjęcie poniżej.
- Wrzesień 2023
Narodowe Czytanie na Szkolnej
Narodowe Czytanie 2023 to już historia. Lekturą tegorocznej odsłony tej corocznej akcji była nastrojowa powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali pięknej legendy o Janie i Cecylii opowiadanej przez Anzelma Bohatyrowicza na temat powstania rodu Bohatyrowiczów.
Koordynatorką akcji w budynku przy ulicy Szkolnej była Katarzyna Pieniążek, a dekoracje przygotowali: pani Izabela Olszak i pan Jacek Czubachowski. Legendę czytali panie: Renata Strzyżewska, Ewa Twarużek, Izabela Olszak, ks. Rafał Pęchorzewski i uczniowie Kacper Pejka, Kacper Partyka. Chętni uczniowie z klas 7 również przeczytali wybrany przez siebie fragment powieści. Brawo dla Tomka, Karola, Eweliny, Julii i Adama.
Bardzo wszystkim dziękujemy za udział, Waszą aktywną obecność i każdą pomoc w przygotowaniu wydarzenia.
Zapraszamy do galerii. Kliknij w zdjęcie poniżej.