O dysleksji wiemy coraz więcej, ale nadal są tacy, którzy niesłusznie utożsamiają ją z niedbalstwem, niechlujstwem czy lenistwem. Są tacy, którzy uważają dysleksję za „wynalazek naszych czasów” usprawiedliwiający brak chęci i motywacji do pracy. Otóż tak nie jest.
Dyslektycy to osoby niesamowicie kreatywne, wrażliwe na otoczenie. Potrafią myśleć obrazami a nie słowami, mają znacznie wyczulone zmysły i żywą wyobraźnię. Są wyposażeni w niezwykłą intuicję. Jeżeli pokierują swoją edukację i karierę w odpowiednim kierunku, mogą stać się wybitnymi jednostkami i to w każdej dziedzinie.
Dzieciom, które zmagają się z trudnościami w czytaniu i pisaniu należy przypominać o pozytywnych wzorach, by motywować je do pokonywania trudności.
Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że w każdej klasie są uczniowie o specyficznych trudnościach w nauce. W związku z tym podjęliśmy działania mające na celu propagowanie informacji na temat dysleksji.
W klasach I-III uczniowie czytali i słuchali opowiadania o chłopcu zmagającym się z dysleksją, brali udział w zabawach językowo-ortograficznych uwrażliwiających na poprawną pisownię oraz konkursie MISTRZA PAMIĘCI.
I tak w klasach I
I miejsce zajęła Aleksandra Głodek z klasy I
II miejsce Aleksandra Szczupak z klasy I d
III miejsce Kacper Malinowski z klasy I b i Dominika Kubicka z klasy I a.
W klasach II:
I miejsce Hanna Mrozik z klasy II d
II miejsce Nikola Jastrzębska z klasy II c
III miejsce Julia Chrobak z klasy II a i Anastazja Wesołowska z klasy II b.
W klasach III:
I miejsce Nina Tuszyńska z klasy III c
II miejsce Mateusz Bednarek z klasy III a
III miejsce Kornelia Sobańska z klasy III b.
Dla wszystkich ogromne gratulacje.
Zespół wychowawczy klas I-III
/notatkę sporządziła K. Zielińska/