Odliczamy dni do koncertu w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacja Inspiracja .
AKTUALNOŚCI
EdukacjaInspiracja
Ekologiczne rozważania
- 2
Pani Agnieszka Oreszczenko przeprowadziła z uczniami klasy 2c, ciekawe zajęcia o Parkach Narodowych. Zajęcia były kontynuacją rozważań ekologicznych oraz Święta Ziemi. Dzieci obejrzały filmiki edukacyjne o Parku Białowieskim, najstarszym w Polsce oraz o Parku Yellowstone najstarszym na świecie. Dowiedziały się, jak ważnym miejscem dla ekosystemu są Parki Narodowe. Pracowały z mapą Polski odczytując nazwy tychże Parków. Zajęcia realizowane były w oparciu o piękne wydanie książki, komiksu, pt; "Którędy do Yellowstone?" proponowanej przez program " Czytamy z klasą. Lekturki spod chmurki
Majówka w Łodzi ? Polecamy!
W poniedziałek po majówce (6.05) nasi uczniowie z klasy 6c i 6b odwiedzili Łódź Podczas wycieczki obejrzeli zoo i orientarium oraz spacerowali ulicą Piotrkowską. Podziwiali oryginalne podwórka będące historyczną wizytówką miasta i słuchali opowieści o słynnych mieszkańcach. Warto poznać tajemnice Łodzi, która liczy już przeszło 600 lat!
6
Święto Narodowe 3 Maja
W dniach poprzedzających Święto Narodowe 3 Maja w budynkach przy ulicy Głównej i Szkolnej odbyły się programy artystyczne, które przybliżyły uczniom moment ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Na sali w towarzystwie dam dworu pojawił się sam Stanisław August Poniatowski, który razem z uczniami wysłuchał krótkiego koncertu pieśni patriotycznych i obejrzał przepięknie wykonany menuet. Następnie król odczytał główne postanowienia Konstytucji. Była to dla uczniów interesująca lekcja historii.
W programie wystąpili:
- Król: Przemysław Rochowiak, Olaf Nowak,
- Dziejopis: Diana Kowalewska, Adam Kowalski,
- damy dworu: Lena Puszczykowska, Nina Tuszyńska, Weronika Lewicka, Natasza Nowotnik, Agata Dąbrowska, Noemi Furman, Halina Radoń, Lena Dota, Julia Głowińska, Liliana Tomaszewska,
- zespół wokalny: Natalia Kubiak, Kinga Simińska, Maria Konieczka, Mikołaj Ryszewski, Olga Wieczorowska, Igor Barandziak, Maja Babiarz, Maria Rybacka, Egor Yurchenko, Patrycja Czołgoszewska, Agata Marek
- menuet zatańczyły uczennice klasy 6c i 6d: Sofia Cacco, Natalia Kordylas, Eryka Krzeszewska, Maja Dolecka, Alicja Soboniak, Julia Szewczak, Lena Stolecka, Kornelia Sułecka, Antonina Żmuda, Nadia Unisławska, Maja Lipka, Aleksandra Madej, Nikola Kliśkiewicz, Oliwia Basińska, Gabrysia Kowalska
- scenografię przygotował p.Jacek Czubachowski,
- za nagłośnienie odpowiedzialni byli Antoni Gazdulski Olaf Nowak i Jakub Kopruszyński
- program powstał pod kierunkiem nauczycieli: p.Małgorzaty Puzio, p.Małgorzaty Pietrali, p. Ewy Radoń, p.Ewy Twarużek, p.Agnieszki Domaniewski i p.Elżbiety Ciesielskiej
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem p.Bogumiły Stoleckiej, której zawdzięczamy przepiękne stroje zespołu tanecznego.
OPERACJA SZKOŁA- program edukacyjny
W bibliotece szkolnej pojawił się fragment dżungli a to za sprawą trzeciego wyzwania Operacji Szkoła !
Zrealizowaliśmy wyzwanie Królowa Dżungli. Podczas zajęć nie obyło się bez czytania fragmentów książki oczywiście „Królowa Dżungli”, a ponadto pierwsza grupa wykonała scenografię Dżungli natomiast druga grupa trzecioklasistów wykonała niezbędny sprzęt detektywa -lornetkę ! Zapraszamy do galerii zdjęć !
SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY
22 kwietnia na całym świecie obchodzony był Dzień Ziemi. Uczniowie klas I-III aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Jednym z zaplanowanych z tej okazji działań był Szkolny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny dla klas III. Trzecioklasiści zmagali się z zadaniami, w których trzeba było wykazać się wiedzą dotyczącą środowiska przyrodniczego naszego kraju oraz sposobów dbania o planetę Ziemię.
Spośród 20 uczestników konkursu najwyżej uplasowali się:
Marcin Wiśniewski kl. III a - I miejsce (opiekun p. D. Legumina),
Zuzanna Kopydłowska kl. III b - II miejsce (opiekun p. W. Jęziorska),
Julia Chrobak kl. III a (opiekun p. D. Legumina) i Karolina Lewandowska kl. III b (opiekun p. W. Jęziorska) – ex aequo III miejsce.
Gratulujemy Laureatom i ich opiekunom dydaktycznym, a wszystkim pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie.
Dzień Ziemi i Dni Ekologii w budynku szkoły przy ul. Kozala dobiegły końca!
Miniony tydzień był bardzo intensywny w działaniu dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W tym czasie dzieci wraz z Wychowawczyniami podjęły się wykonania przeróżnych zadań związanych z ekologią, po to by bliżej zapoznać się z tematyką, bądź utrwalić ważne informacje dotyczące dbania o naszą planetę
10W poniedziałek /22 kwietnia/ uczniowie klas III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Przyrodniczo-Ekologicznym. Natomiast drugoklasiści wykonali piękną kolorowankę obrazującą naszą przyrodę oraz przedstawiającą właściwe postawy ekologiczne. Uczniowie klas I z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące ochrony środowiska oraz zagrożeń dla naszej planety.
We wtorek /23 kwietnia/ na uczniów klas III czekały przygotowane na boisku szkolnym stacje zadaniowe. Dzieci musiały postępować zgodnie z instrukcją, jaką wcześniej otrzymali. Podzieleni na drużyny wykonywali kolejno zadania, jakie czekały na nich w kopertach. Rozwiązywali sudoku, układali puzzle, odkodowywali ekologiczne hasło wykazując się znajomością tabliczki mnożenia, szukali odpadów na terenie boiska, a następnie segregowali do odpowiednich koszy. Ostatnim zadaniem na boisku było znalezienie sadzonek kwiatów oraz posadzenie ich w donicy. Kolorowe kwiaty upiększyły nasze otoczenie. Zadaniem końcowym dla liderów poszczególnych drużyn było rozwiązanie quizu w bibliotece szkolnej. Okazało się, że wszyscy trzecioklasiści z ekologią i przyrodą są za pan brat, gdyż doskonale poradzili sobie z rozwiązaniem quizu.
W środę /24 kwietnia/ uczniowie klasy Ib i Id przygotowali dla uczniów klas I i II przedstawienie ekologiczne. Dzieci pięknie wyrecytowały wiersze oraz zaśpiewały ekopiosenki. Swoim występem podkreślili, że nie są im obojętne losy naszej planety oraz że pragną mieć swój udział w ochronie środowiska, gdyż są jego częścią i chroniąc je gwarantują sobie lepsze zdrowie i życie.
Podczas przygotowań do występu ekologicznego nasi najmłodsi uczniowie – klasy I b i I d dyskutowali, że warto żyć w stylu eko. Stąd też pojawił się pomysł zorganizowania wspólnego śniadania z ekokanapkami. Tak też się stało! Spotkaliśmy się przy wspólnym stole i każdy uczeń przygotował dla siebie zdrową kanapkę. Było smacznie, zdrowo, kolorowo, a zapach nowalijek rozchodził się po szkolnym korytarzu.
Kochajmy i dbajmy o naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.
Wiosenne Wyzwania Wokalne
Mam przyjemność poinformować, że Aleksandra Głodek, uczennica z klasy 2c Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej - Curie z Janikowa, zdobyła 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie online - Wiosenne Wyzwania Wokalne. Po długim namyśle, nagrałyśmy piosenkę " Czekam na znak" oraz " Warszawa". Gratulacje dla Oli z życzeniami dalszych sukcesów!
Zapraszamy do wysłuchania:
Bądźmy dobrzy dla roślin
Wraz z działaniami ekologicznymi, uczniowie klasy 2c rozpoczęli działania w ramach Modułu III " Bądźmy dobrzy dla roślin", programu " Czytamy z klasą . Lekturki spod chmurki". Pięcioro chętnych uczniów przeczytało samodzielnie książkę pt" Drzewo do samego nieba" i postarało się opowiedzieć ją i zachęcić pozostałych kolegów, do jej przeczytania. Na bazie usłyszanych przygód bohaterów lektury, wykonaliśmy szereg ciekawych i pouczających zadań. Dzieci wyrażały swoje zdanie na temat ważności opisywanego drzewa oraz wskazywali miejsce dla nich bardzo ważne i uzasadniali dlaczego. Spróbowali określić swój cel życiowy oraz wyznaczyć drogę osiągnięcia swojego celu. Były to bardzo przemyślane wypowiedzi i plany. Lekcja była bardzo ciekawa i udana.
OPERACJA SZKOŁA- program edukacyjny
Za nami drugie wyzwanie Operacja Szkoła wykonane! Tym razem poznaliśmy przygody Tiiril i Olivera, którzy szykują się na imprezę z okazji Halloween. Uczniowie wysłuchali pierwszego rozdziału książki „Operacja Kociołek Czarownicy”, wykonali zabawę na spostrzegawczość oraz na podstawie usłyszanego tekstu pierwszego rozdziału sporządzili wspólnie mapę , na której umieścili istotne punkty zawarte w historii. Trzeba przyznać, że mapa super im wyszła i wszystkie usłyszane szczegóły zostały zaprezentowane.
Dzieci bardzo się cieszyły z możliwości tworzenia mapy oraz opowiadania o niej, co pomogło im w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo, czytanie pozwoliło im na lepsze zrozumienie tekstu oraz rozbudzenie pasji do czytania. Całe zajęcie przyniosło wiele radości i korzyści edukacyjnych dla dzieci.
Wkrótce trzecie ostatnie wyzwanie z programu Operacja Szkoła!
Tydzień dla ZIEMI
- 6
Nasz tydzień dla ZIEMI rozpoczęliśmy od Eko warsztatów na Szkolnej i Eko bazaru. A to dopiero początek tygodnia. Będzie się jeszcze sporo działo. Ale już teraz popatrzcie jak u nas EKOLOGICZNIE
23 kwietnia Dzień Książki!
Jednym z założeń programu profilaktyczno-wychowawczego jest rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz działania sprzyjające zwiększeniu aktywności czytelniczej uczniów poprzez wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze.
W trakcie obchodów Światowego Dnia Książki uczniowie klas pierwszych zdobyli wiedzę na temat dobrego wychowania. Przeprowadzone zajęcia w bibliotece pomogły im zrozumieć, jak ważne jest właściwe zachowanie. Korzystając z przykładu głównego bohatera książki "Fenek", dzieci mogły poznać dobre nawyki i zasady, które będą im towarzyszyć w życiu codziennym. Dzięki spotkaniom w bibliotece przekonujemy, że literatura dziecięca może być skutecznym narzędziem edukacyjnym, uczy odpowiedzialności i pomaga kształtować pozytywne postawy. Dlatego też należy zachęcać młodych ludzi do czytania, aby rozwijać ich umiejętności społeczne i kształtować ich osobowość.
Konkurs Wiedzy o Straży Pożarnej
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Tomek Rybicki z kl. III a, Mateusz Bednarek z kl. IV a, Eryk Gołembiewski z kl. VI b oraz Filip Fortuna z klasy VIc, 19 kwietna wzięli udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Straży Pożarnej , który odbył się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą i tylko pojedyncze punkty decydowały o przejściu do drugiego etapu konkursu do którego z naszej szkoły zakwalifikowali się Mateusz Bednarek oraz Filip Fortuna . Po drugiej części konkursu z każdej grupy wiekowej tylko jeden uczestnik został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego. Zwycięzcą w I grupie wiekowej klas I -IV został uczeń naszej szkoły Mateusz Bednarek i będzie reprezentował nasz powiat w konkursie na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy Mateuszowi i życzymy kolejnych sukcesów! Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu zostali nagrodzeni i otrzymali dyplomy. Wszystkim uczniom gratulujemy!
Chcielibyśmy serdecznie podziękować przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Janikowie, a w szczególności Panu Michałowi Fortunie za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie naszych uczniów do konkursu.
Szkolny Konkurs Matematyczny klas III
Dnia 19 kwietnia 2024 roku odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas III, w którym wzięło udział 20 uczniów. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali zadania konkursowe.
Najlepsi okazali się:
I miejsce
Pola Stolecka kl. III a – opiekun p. D. Legumina
Marcin Wiśniewski kl. III a – opiekun p. D. Legumina
Jan Lubiński kl. III d – opiekun p. J. Ligocka
Hanna Mrozik kl. III d – opiekun p. J. Ligocka
II miejsce
Wojciech Bielak kl. III b – opiekun p. W. Jęziorska
III miejsce
Julia Chrobak kl. III a – opiekun p. D. Legumina
Wyróżnienie
Florian Krokos kl. III b – opiekun p. W. Jęziorska
Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!
Konkurs przygotowały panie Iwona Głażewska oraz Marta Jankowska.
Laboratoria Przyszłości
Uczniowie klas 7-8 poprowadzili warsztaty z programowania ze Scotii Go dla uczniów klas 2 w ramach projektu Laboratoria Przyszłości! Te ekscytujące zajęcia wprowadziły młodsze pokolenie w fascynujący świat technologii i programowania.
Nowa technologia jest niezwykle istotna, ponieważ przygotowuje dzieci do wyzwań dorosłego życia, gdzie umiejętności związane z programowaniem i technologią są coraz bardziej potrzebne.Dzięki projektom dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności w obszarze STEM i być gotowymi na przyszłość.
Pamiętajmy jednak ważne jest, aby mieć umiar w korzystaniu z technologii i dbać o swój CYFROWY DOBROSTAN. Edukacja na temat odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z internetu powinna być równie ważna jak nauka programowania. Warto pamiętać o rozmowie z dziećmi na temat ciągłego wykorzystywania telefonów i urządzeń elektronicznych oraz tego, jaki to ma wpływ na ich życie i samopoczucie. Edukacja na temat zdrowego balansu między czasem spędzanym przed ekranem, a innymi aktywnościami może pomóc dzieciom w rozwijaniu zdrowych nawyków cyfrowych już od najmłodszych lat.
Ekologia ❤️
Tydzień ekologiczny w naszej szkole był niesamowitym czasem pełnym inspiracji i działań propagujących zdrowy styl życia!
Jednym z najbardziej kreatywnych pomysłów, który wyszedł od naszego Samorządu Uczniowskiego, był Eko Bazar! To miejsce, gdzie można było znaleźć unikalne i ekologiczne produkty. W ten sposób zachęcaliśmy do dbania o naszą planetę.
Nie zabrakło także wydarzeń online! Nasz onlinowy Escape Room pozwolił uczniom na wspólną zabawę i zdobywanie wiedzy na temat ekologii w interaktywny sposób.
Jednak to nie wszystko! Młodzież na zajęciach projektowych wygenerowała piękne obrazy w narzędziu Ideogram, które ukazały, jak może wyglądać świat, jeśli nie będziemy pamiętać o ekologii. Ich kreatywność i zaangażowanie są prawdziwą inspiracją dla nas wszystkich!
Pamiętajmy, że każdy ma wpływ na naszą planetę, i dbajmy o nią każdego dnia! #TydzieńEkologiczny #ZdrowyStylŻycia #Ekologia
BE ECO
Dwudziestu trzech uczniów z klas VII- VIII wzięło udział w zawodach ekologicznych w ramach Ogólnopolskiego Projektu #BeEco!
Dziękujemy każdemu z Was za udział w zawodach! Pokazaliście, że ważne jest dbanie o naszą planetę i angażowanie się w działania na rzecz ekologii. #BeEco #ZielonaEnergia #DlaPlanety
TROPAMI MATEMATYKI
W miniony piątek odbyła się matematyczna noc w szkole pod hasłem "Tropami matematyki"! Uczniowie wzięli udział w zawodach, podczas których musieli rozszyfrować kilkanaście zagadek matematycznych. Dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi i determinacji młodzieży, udało się dotrzeć do ukrytego Sherlocka Holmesa! A w roli Sherlocka wyłoniła się nasza niezastąpiona Zuzanna z klasy 7B! Tropami matematyki to nie tylko świetna zabawa, ale też szansa na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Wydarzenie powstało dzięki współpracy Pani Moniki Gnutek oraz Pani Renaty Strzyżewskiej.
14Uczniowie mieli okazję w praktyczny sposób przekonać się, jak matematyka może być fascynująca i pełna niespodzianek! Każda okazja do nauki jest bezcenna, a utrwalanie umiejętności matematycznych to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach życia. Niech ta noc będzie inspiracją dla nas wszystkich, abyśmy z jeszcze większą pasją i zaangażowaniem podchodzili do nauki matematyki!
#MatematykaToZabawa #NocMatematyki #SherlockHolmesWersjaMatematyczna
Warsztaty ekologiczne
Dnia 26 kwietnia uczniowie klas siódmych uczestniczyli w warsztatach ekologicznych na temat zmian klimatu i ich wpływu na środowisko. Zajęcia zostały przeprowadzone przez przedstawiciela z Centrum Edukacyjnego Szkoły Leśnej na Barbarce. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi ze zmianami klimatu, takimi jak: efekt cieplarniany, emisja gazów cieplarnianych czy globalne ocieplenie. Dowiedzieli się, że 2100 roku nasz klimat na ziemi ociepli się o 4 stopnie Celsjusza, co będzie skutkowało ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Uczniowie też włączyli się w dyskusje, wymieniali poglądy i pomysły na dalsze działania w zakresie ochrony środowiska i adaptacji zmian klimatu. Była to prawdziwa lekcja ekologii!
3
Gratulacje dla Superkoderów ❤️
Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Moniki Gnutek oraz Pani Magdaleny Płuciennik od stycznia do marca organizowali Dzień Bezpiecznego Internetu Ich zaangażowanie, kreatywność i determinacja zapewniły nam miejsce w konkursie. Zostaliśmy docenieni jako jedna z czterech szkół. Otrzymamy nowy sprzęt jako nagrodę za ich wysiłek i zaangażowanie.Serdeczne gratulacje dla Leny Dota, Amelii Iskry, Liliany Tomaszewskiej, Haliny Radoń, Kingi Siech, Eweliny Wilczek, Nikodema Kubickiego, Jakuba Kopruszyńskiego, Adama Świątkowskiego oraz Antoniego Gazdulskiego ! Wasza praca, pomysłowość i odwaga zasługują na największe uznanie.Bezpieczeństwo w sieci jest niezmiernie istotne , dlatego cieszymy się, że nasi uczniowie podejmują działania w celu jego promowania. Dzięki ich wiedzy i zaangażowaniu, możemy wspólnie dbać o to, aby internet był miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich . Gratulujemy naszym uczniom za wykazanie się nie tylko wiedzą, ale także kreatywnością i odwagą . Jesteśmy dumni z waszych osiągnięć! #BezpiecznyInternet
#DzieńBezpiecznegoInternetu #EdukacjaCyfrowa
Archiwum Aktualności